Subiect "lucru dupa iesirea la pensie la limita de varsta" Deschis de GRIGORAS ION la data: 04/09/2022 9:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lucru dupa iesirea la pensie la limita de varsta
Scris de: GRIGORAS ION la data: 04/09/2022 9:30am
Gen:
Data nasterii:12.08.1962
Stagiul de cotizare:33ani si 8 luni
Alte date:17 ani si 8 luni lucrati in conditii deosebite
Intrebare: Buna ziua,

Dupa calculile mele indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta deoarce beneficiez de cei 17 ani si 8 luni de lucru in conditii deosebite.
Va rog sa-mi spuneti daca am calculat corect si , daca da , daca mai pot lucra la serviciul de ambulanta pana fac 65 ani.Precizez ca cei 17 ani lucrati in conditii deosebite i-am facut tot la acest serviciul de ambulanta.
Multumes si o zi frumoasa in continuare!
Re: lucru dupa iesirea la pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/09/2022 10:51am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 12 august 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 17 ani intregi lucrat in grupa comditii deosebite de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani si 8 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 17 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 8 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Dupa pensionarea cu pensie pentru limita de varsta aveti dreptul sa lucrati cu contract de munca si sa cumulati pensia cu salariu, tot la ambulata, daca angajatorul este de acord cu incheierea unui nou contract de munca.
Re: lucru dupa iesirea la pensie la limita de varsta
Scris de: Aurel la data: 04/09/2022 3:32pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua

Stagiul e cotizare suplimentar pentru 17 ani de cconditii deosebite nu este de 4 ani și 3 luni (In loc de 5 ani și 8 luni)?
Re: lucru dupa iesirea la pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/10/2022 11:51am
Pentru domnul Aurel.
La calculul stagiului de cotizare suplimentar aferent stagiului de cotizare lucrat in grupele de munca se face diferenta in stagiile de cotizare lucrate in grupa II inainte de 01 aprilie 2001 si cele lucrate in grupa de munca echivalenta, conditii deosebite, dupa aceasta data astfel :
- pentru stagiile de cotizare lucrate in grupa II de munca se acorda un stagiu de cotizare de 3 luni pe un an lucrat in grupa de munca conform prevederilor art 16 din legea pensiilor 3/1977, in vigoare in acea perioada, coroborate cu prevederile art 16 litera a) din legea pensiilor 263/2010.
- pentru stagiile de cotizare lucrate in grupa conditii deosebite de munca se acorda un stagiu de cotizare de 4 luni pe un an lucrat in grupa de muca conform prevederilor art 18 litera a) din legea pensiilor 263/2010, actualizata prin legea 215/2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1