Subiect "Pensie pentru limita de varsta" Deschis de SANDU GHEORGHE la data: 04/12/2022 7:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie pentru limita de varsta
Scris de: SANDU GHEORGHE la data: 04/12/2022 7:23am
Gen: Masculin
Data nasterii: 13.03.1959
Stagiul de cotizare:27 ani, 4 luni, 5 zile
Alte date:Grupa a II-a de munca: 19 ani, 2 luni, 16 zile;

Perioade asimilate: 1 an, 5 luni, 24 zile

Perioada pensie de invaliditate gradul III: 11.03.2015 pana in prezent.

In perioada 2008-2013, am lucrat cu documente legale in Italia, cu mentiunea ca din ianuarie 2014 pana in septembrie 2014 am fost in concediu de boala, dar perioada este mentionata in adeverinta pe care am primit-o de la angajatorul din Italia.

Intrebare:Buna ziua,
As dori sa va adresez rugamintea de a-mi spune cand pot beneficia de pensie pentru limita de varsta, avand in vedere datele prezentate mai sus.
In speranta ca ma veti ajuta, va multumesc, din suflet.
Re: Pensie pentru limita de varsta
Scris de: SANDU GHEORGHE la data: 04/12/2022 8:22am
Gen:Masculin
Data nasterii:13.03.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am omis sa intreb: este posibil ca la trecerea la pensie pentru limita de varsta, pensia sa fie mai mica decat cea pe care o primesc pentru pensia de boala.
Va multumesc!
Re: Pensie pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/12/2022 9:39am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 13 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 19 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 9 luni, care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si pensia de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 7 luni. Realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara sa faceti dovada stagiului de cotizare din Italia.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 19 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si 4 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
La calculul pensiei pentru limita de varsta este posibil ca punctajul mediu anual al pensiei pentru limita de varsta sa rezulte mai mic decat cel al pensiei de invaliditate. Aceasta se datoreaza faptului ca la calculul pensiei de invaliditate vi s-a acordat un stagiu potential si un punctaj suplimentar aferent. La pensia pentru limita de varsta nu vi se mai acorda punctajul suplimentar aferent stagiul de cotizare potential ci vi se introduce in calcul perioada stagiului de cotizare asimilat pe perioada in care ati avut pensie de invaliditate. Deci daca punctajul aferent perioadei de pensie de invaliditate este mai mic decat punctajul suplimentar aferent stagiului de cotizare potential pensia pentru limita de varsta va avea un punctaj mai mic decat cel al pensiei de invaliditate.
Insa in acest caz pensia nu va fi diminuata ci se va pastra aceasta valoare, fara sa fie indexata, pana cand valoarea pensiei corespunzatoare punctajului mediu al pensiei pentru limita de varsta depaseste valoarea pensiei de invaliditate.
Re: Pensie pentru limita de varsta
Scris de: SANDU GHEORGHE la data: 04/12/2022 12:05pm
Va multumesc frumos pentru raspunsul dvs.
As dori sa mai intreb urmatoarele:
In cazul in care as iesi la pensie pentru limita de varsta, se aplica indicele de corectie de 1,41?
Exista posibilitatea de a afla ce punctaj ar iesi in cazul pensionarii pentru limita de varsta?
Cum ma sfatuiti sa procedez?
Va multumesc!
Re: Pensie pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/13/2022 1:59am
La recalcularea pensiei la iesirea la pensie pentru limita de varsta nu vi se acorda indicele de corectie de 1,41 pentruca ati iesit la pensie de invaliditate in anul 2015 cand vi s-a aplicat indicele de corectie de 1,07 si in legea 263/2010 se prevede ca indicele de corectie se aplica numai la iesirea initiala la pensie, daca aceasta s-a facut dupa 01 ianuarie 2011.
Pentru a afla punctajul pensiei pentru limita de varsta exista doua posibilitati, sa faceti singur calculul sau sa ne dati noua cateva informatii si va vom face noi calculul.
Daca vreti sa va faceti dv calculul reveniti si va spunem noi cum se face acest calcul.
Daca doriti sa va facem noi calculul trebuie sa ne dati urmatoarele date :
-Stagiul de cotizare potential acordat la pensia de invaliditate si punctajul aferent acestui stagiu potential.
- Punctajul mediu anual necorectat si corectat al pensiei de invaliditate.
Re: Pensie pentru limita de varsta
Scris de: SANDU GHEORGHE la data: 04/15/2022 4:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
As dori detalii despre cum pot face calcul punctajului pentru pensia la limita de varsta.
Toate cele bune va dorecs!
Re: Pensie pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/18/2022 2:51am
Calculul pemsiei pentru limita de varsta se poate face cu ajutorul programului de calcul pensie de pe acest site.
Nu vom insista in privinta modului de deschidere cont pentruca am observat ca aveti deschis un asemenea cont. Deci dupa intrarea in acest cont descideti un program nou prin click pe "Adauga persoana".
In programul deschis completati rubricele care se cer.
La data inceperii activitatii selectati ultimul an posibil 1999.
In caseta "Punctaj decizie pensie anterioara" trebuie introdus punctajul anual obtinut in perioada antreioara iesirii la pensie de invaliditate eliminand punctajul aferent stagiului potential facand un calcul preliminar astfel :
1- Identificati in decizia de pensie de invaliditate din anul 2015
"Stagiul de cotizare potential", "punctajul acordat aferent stagiului de cotizare potential" si "Punctajul total anual ".
2 - Scadeti din punctajul total anual punctajul aferent stagiului de cotizare potential.
3 Inmultiti rezultatul de la punctul 2 cu indicele de corectie acordat in anul 2015 de 1,07
Introduceti rezultatul calculului de la punctul 3 in caseta "Punctaj decizie pensie anterioara".Folositi punctul in loc de virgula.
Nu mai completati nicio alta caseta in pagina de intrare, nici cea a indicelui de corectie, deoarece nu se mai acorda.
Apasati butonul "continua"
In pagina care urmeaza incepeti sa introduceti date incepand cu luna martie anul 2015, facand click pe acest an.
In anii in care ati beneficiat de pensie de invaliditate selectati codul "L" si in coloana salarii introduceti pensia de invaliditate pe care ati primit-o.
Daca nu mai stiti ce pensie ati primit calculati aceasta pensie inmultiti punctajul mediu anual corectat din decizia de pensie de invaliditate cu valoarea punctului de pensie din luna respectiva adica :
- Intre martie - decembrie 2015 830,20 lei
- Intre ianuarie - decembrie 2016 871,70 lei
- Intre ianuarie - iunie 2017 917.50 lei
- Intre iulie 2017 - iunie 2018 1000 lei
- Intre iulie 2018 - august 2019 1100 lei
- Intre septembrie 2019 - august 2020 1265 lei
- Intre septembrie 2020 - decembrie 2021 1442 lei
- Din ianuarie 2022 1586 lei
Punctajul mediu rezultat este punctajul mediu anual al pensiei pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1