Subiect "pensie limita varsta" Deschis de Ruse Florina la data: 04/14/2022 9:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita varsta
Scris de: Ruse Florina la data: 04/14/2022 9:46am
Gen:F
Data nasterii:20.06.1960
Stagiul de cotizare:Vechimea pe care Casa de Pensii a calculat-o conform decomentelor este urmatoarea : conditii normale de munca :28 ani 2 luni si 7 zile; perioade asimilate 12 ani si 26 zile . Stagiu total de cotizare realizat 40 ani 3 luni 3 zile .
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua ma numesc Ruse Florina si azi am primit decizia privind acordarea pensiei pentru limita de varsta (cod pensie N10) .
Pe prima pagina este notat "inscriere noua" . La punctul B pensie de asigurari sociale 1593 lei lei - total drepturi : 1593 lei. Data inscrierii la pensie limita de varsta este 20.03.2022.
Pe a doua pagina este notat decizie privind acordarea pensiei pentru limita de varsta (cod pensie N10) si sunt 2 optiuni : "inscriere noua" si "modificare". In dreptul cuvantului "modificare" este o bifa .La punctul B pensie de asigurari sociale este scris 1130 lei - total drepturi pensie 1130 lei . Data inscrierii la pensie este 16.08.2007
As dori sa ma lamuriti care este de fapt pensia care mi se cuvine din aceste 2 sume .

Va multumesc anticipat .
Re: pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 04/14/2022 2:13pm
Nu cunoastem instructiunile de intocmire a acestor decizii si pentru o clarificare avem mai multe informatii privind situatia dv anterioara deciziei de pensie pentru limita de varsta.
Din datele dv de la un mesaj anterior am dedus ca inainte de pensia pentru limita de varsta ati beneficiat depensie de invaliditate pe care probabil ati obtinut-o inainte de 01 ianuarie 2011.
In acest caz datele de pe decizia dv de pensie pentru limita de varsta trebuie intelese astfel :
Pensia dv dupa recalculare cu ocazia trecerii la pensie pentru limita de varsta a rezultat a fi 1130 lei
Conform prevederilor deciziei CCR 702/2019 inscrierea dv la pensie pentru limita de varsta se considera inscrierea initiala la pensie si vi se acorda indice de corectie care in acest an este de 1,41.
Aplicand indicele de corectie de 1,41 la pensia iesita din calcul de 1130 lei rezulta o pensie corectata de 1593 lei pe care o veti primi incepand cu 20 martie 2022.
Re: pensie limita varsta
Scris de: Ruse Florina la data: 04/14/2022 2:43pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc frumos pentru lamuriri. Intotdeauna am avut incredere in raspunsurile dvs prompte . O seara frumoasa si succes in continuare .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1