Subiect "Pensie de urmaș după privind soțul supraviețuitor" Deschis de Maria la data: 04/20/2022 4:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de urmaș după privind soțul supraviețuitor
Scris de: Maria la data: 04/20/2022 4:20am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin la subiectul de ieri privind decizia Iccj 19/14.04.2022 care a apărut în revista Capital din 14
04.2022 unde spune că întra în vigoare după publicarea în monitorul oficial și va fi valabilă pentru toată lumea eu așa am înțeles. Vă rog să verificați și dvs și să ne spuneți părerea
Re: Pensie de urmaș după privind soțul supraviețuitor
Scris de: la pensie la data: 04/20/2022 7:25am
Regretam ca trebuie sa va precizam ca noi discutam despre reglementari legale din domeniul pensiilor publice numai dupa publicarea lor in Monitorul Oficial, deoarece numai atunci capata forma finala.
Re: Pensie de urmaș după privind soțul supraviețuitor
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 04/22/2022 9:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Doamna Maria, in acea decizie a ICCJ scrie clar :
În interpretarea art. 85 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 şi art. 3 alin. (1) lit. v) din Legea nr. 263/2010, vârsta standard de pensionare pentru acordarea pensiei de urmaş este atât vârsta standard de pensionare din Anexa nr. 5 a Legii nr. 263/2010, cât şi vârsta standard de pensionare redusă în condiţiile legii. Deci nu este vorba despre un cumul de pensii ci doar despre o clarificare cum ca au dreptul la pensia de urmas si persoanele care ies sau sunt iesite la pensie pt limita de varsta si cu reducerea pt lucrul in grupele de munca. Probabil unele instante nu le recunosteau dreptul de a beneficia de pensie de urmas si pensionarilor/viitorilor pensionari urmasi si celor care beneficiau de reducerea varstei pt lucrul in grupele de munca.
Re: Pensie de urmaș după privind soțul supraviețuitor
Scris de: Maria la data: 04/22/2022 11:02am
Iftene Ovidiu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Doamna Maria, in acea decizie a ICCJ scrie clar :
În interpretarea art. 85 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 şi art. 3 alin. (1) lit. v) din Legea nr. 263/2010, vârsta standard de pensionare pentru acordarea pensiei de urmaş este atât vârsta standard de pensionare din Anexa nr. 5 a Legii nr. 263/2010, cât şi vârsta standard de pensionare redusă în condiţiile legii. Deci nu este vorba despre un cumul de pensii ci doar despre o clarificare cum ca au dreptul la pensia de urmas si persoanele care ies sau sunt iesite la pensie pt limita de varsta si cu reducerea pt lucrul in grupele de munca. Probabil unele instante nu le recunosteau dreptul de a beneficia de pensie de urmas si pensionarilor/viitorilor pensionari urmasi si celor care beneficiau de reducerea varstei pt lucrul in grupele de munca.
Pentru domnul Ovidiu dacă ați fi citit până la sfirsit tot articolul a-ți fi văzut ultimul paragraf intitulat :ce se schimbă și spune așa :persoanele aflate în pensie de limită de varsta, invaliditate pot incasa concomitent și pensia de urmaș iar această decizie va întra în vigoare după publicarea în monitorul oficial. Căutați în revista Capital din 14 aprilie 2022 și vedeți tot articolul.
Re: Pensie de urmaș după privind soțul supraviețuitor
Scris de: Carp Mircea la data: 04/27/2022 3:36am
Sunt pe deplin convins ca nici aceasta decizie ICCJ nu va conduce la hotarari UNITARE.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1