Subiect "Pensie in Romania, pensie si OAS in Canada" Deschis de Mircea M la data: 04/20/2022 9:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie in Romania, pensie si OAS in Canada
Scris de: Mircea M la data: 04/20/2022 9:40am
Gen:M
Data nasterii:23.03.1962
Stagiul de cotizare:357 luni in RO, 127 luni in Canada
Alte date: Emigrat in 1994 in Canada, intors in 2005 in Romania. Rezidenta din Canada inchisa in 2011.
Intrebare: 1. Cum se socotesc anii de Canada in structura dvs (se pune N sau se pune L cu salariu minim)?2. OAS este inclus in memorandumul Canada-Romania? 3. Are sens sa cumpar ani de pensie in Romania? 4. Are sens sa cresc numarul de ani de rezidenta in Canada (sa restabilesc statusul) pentru OAS? Multumesc.
Re: Pensie in Romania, pensie si OAS in Canada
Scris de: la pensie la data: 04/21/2022 5:11am
Cei care au lucrat in Romania si in alta tara cu care Romania are incheiat un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale primesc o pensie compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari in care s-a lucrat si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Romania are incheiat doua asemenea acorduri cu Canada. Unul aplicabil in regiunea Quebec (legea 5/2015) si altul in restul Canadei (legea 183/2010).
Componenta din Romania se calculeaza numai pentru stagiul lucrat in Romania. Deci in acest calcul nu se introduc perioadele lucrate in Canada.
Pentru alte amanunte privind aplicarea celorlalte prevederi ale acordurile bilaterale adresati-va Casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1