Subiect "Pensie pentru limita de vârstă" Deschis de Camelia la data: 04/20/2022 11:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie pentru limita de vârstă
Scris de: Camelia la data: 04/20/2022 11:07am
Gen:
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Asăzi mi-a venit decizia de pensionare, decizie emisă în data de 31.03.2022, a sosit în data de 20.04.2022, deci cele 5 zile prevăzute în lege pentru comunicare sunt povești! Pe decizie scrie că „in conformitate cu art. 139 alin. 1 din Legea 127/2019, prezenta decizie poate fi contestată in termen de 45 de zile de la comunicare, la instanta judecatoreasca competenta. Conform art. 139 alin 3 din Legea 127/2019, decizia de pensionare necontestată in termen este definitivă.” Eu știam că se face contestație mai întâi la Casa de pensii, acum se merge direct în instanță? Aș vrea să știu, pentru că voi face contestație, cei de la casa de pensii nu au învățat încă aritmetica, nu le-a ieșit suma exactă pentru anii lucrați în grupa a IIa, deși erau adeverințe clare, au mai omis și două adeverințe cu sporul de noapte. Poate o să-i invețe instanța adunarea. Cum ar fi mai bine să procedez? Să contest acum decizia sau să aștept să îmi vină încă 3 adeverințe, pe care nu le-am putut depune inițial și abia după ce vine recalcularea să contest în instanță? Mulțumesc frumos!
Re: Pensie pentru limita de vârstă
Scris de: la pensie la data: 04/21/2022 6:09am
In privinta contestatiei initial s-a prevazut in legea pensiilor 263/2010:
- in art 149 ca deciziile de pensionare sa poata fi contestate la Comisia Centrala de Contestatii, constituita pe langa Casa Nationala de Pensii Publice, in termen maxim de 30 zile de la comunicare.
- in art 152 ca jurisdictia asigurarilor sociale sa se faca in tribunale si curti de apel in termen maxim de 45 zile de la comunicarea deciziilor.
Insa din cauzele mentionate de dv Comisia Centrala de Contestatii ajunsese sa solutioneze unele contestatii dupa mai mult de un an.
In anul 2019 cu mult zgomot a fost elaborata o noua lege a pensiilor 127/2019 care urma sa intre in vigoare incepand cu 01 septembrie 2021.
Insa desi noua lege nu a intrat in vigoare la termenul stabilit unele articole din aceasta lege au intrat in vigoare de la data de 12 iulie 2019. Printre aceste articole au fost si art 182 si 183 prin care se desfiinta posibilitatea de contestare la Comisia Centrala de Contestatii ramanand numai prevederea de la art 139 din legea 127/2019 ca jurisdictia asigurarilor sociale sa se faca in tribunale si curti de apel, in termen maxim de 45 zile de la comunicarea deciziilor.
In privinta sfaturilor va sugeram ca mai intai sa cereti explicatii la ghiseul casei de pensii in privinta motivului nerecunoasterii preioadei totale lucrate in grupa de munca.In urma raspunsului primit se ivesc trei posibilitati :
Daca este vorba de o neatentie a functionarilor, care au facut calculul, se poate gasi o solutie amiabila sa se corecteze eroarea cu data depunerii initiale a dosarului de pensie.
Daca este vorba de o eroare de redactare a adeverintelor puteti sa cereti angajatorilor sa va elibereze alte adeverinte si sa cereti recalcularea fara a fi necesara deschiderea unei actiuni in justitie.
Daca este vorba de o nerecunoastere voita a stagiului lucrat in grupa de munca, desi adeverintele sunt corecte, atunci va ramane calea deschiderii actiunii in justitie.
Credem ca numai in cazul variantei 3 ar trebui sa legati deschiderea actiunii in justitie de obtinerea altor adeverinte.
Re: Pensie pentru limita de vârstă
Scris de: Camelia la data: 04/21/2022 10:43am
Gen:F
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Mulțumesc frumos!Sărbători fericite!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1