Subiect "varsta pensionare" Deschis de virgil la data: 05/10/2022 6:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensionare
Scris de: virgil la data: 05/10/2022 6:29am
Gen:masculin
Data nasterii: 24.12.1961
Stagiul de cotizare:31 ani, 6 luni.
Alte date:studii superioare 5 ani, zi
Intrebare:care este data de pensionare ( toate variantele) tinandu-se cont ca nu mai lucrez in prezent. Va rog luati in calcul si o posibila reducere cu 2 ani pentru domiciliu 30 de ani in zona cu poluare remanenta. Va multumesc!
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/10/2022 7:50am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul :
- La pensie pentru limita de varsta in data de 24 decembrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
- La pensie anticipata partiala, diminuata, daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada studiilor superioare
- La pensie anticipata partiala, nediminuata, dupa varsta de 63 ani, daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada studiilor superioare, daca ati avut domiciliul de minim 30 ani in o zona cu poluare remanenta si daca nu ati optat pentru pensie anticipata partiala, diminuata.
- La pensie de invaliditate daca vi s-a redus capacitatea de munca sub 50 % si daca va prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv si aceasta va incadreaza in unul din gradele de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1