Subiect "Calcularea pensiei pentru limita de varsta" Deschis de VG la data: 05/18/2022 10:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcularea pensiei pentru limita de varsta
Scris de: VG la data: 05/18/2022 10:55am
Gen: M
Data nasterii: 1957
Stagiul de cotizare: 15 in RO + 25 in tara cu acord
Alte date:
Nu mai am Cartea de munca si am obtinut adeverinta de la angajatorii la care am lucrat in RO.
Angajatorul la care am lucrat 11 ani mi-a dat o adeverinta in care este specificat pentru fiecare din acesti ani, atat venitul lunar cat si CAS.
In unele luni compania nu mi-a dat salariu si nu a platit CAS, in alte luni am avut ajutor de somaj si nu s-a platit CAS, in alte luni am primit prime sau returnare de retineri, dar CAS platit a ramas la fel ca in lunile in care nu am primit prime sau returnare de retineri.
Intrebare:
Cum se va calcula pensia: pe baza CAS platit (sau neplatit) de catre companie sau pe baza venitului lunar primit?
Re: Calcularea pensiei pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/19/2022 2:45am
Pensia se calculeaza pe baza sumelor pentru care s-a platit CAS.
Perioada in care angajatorul nu a platit contributia de asigurari sociale nu se ia in calculul punctajului pensiei iar la vechime se ia in calcul in mod diferit in functie de perioada calendaristica si de prevederile legii pensiilor din acea perioada.
Inainte de 01 aprilie 2001 primele nu intra in calculul pensiei.
Pe perioada somajului nu se da adeverinta de catre angajator pentru sumele pentru care s-a paltit CAS ci de catre AJOFM cel care v-a platit indemnizatia de somaj.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1