Subiect "reducere varsta pensionare" Deschis de Suzana la data: 06/08/2022 1:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta pensionare
Scris de: Suzana la data: 06/08/2022 1:29pm
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am 1an,10luni-grupa 2a cu 100% si 7ani,7luni-grupa 1a cu 80%. Cati ani am reducere la varsta de pensionare?
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/09/2022 4:04am
Pentru calculul stagiului de cotizare suplimentar si al reducerii varstei de pensionare se iau in calcul perioadele efectiv lucrate in grupele de munca adica in cazul dv se iau in calcul 6 ani lucrati in grupa I, echivalata cu conditii speciale si 1 an si 10 luni lucrat in grupa II, echivalata cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in grupa I si stagiul de cotizare de 1 an intreg lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in conditii speciale si 1 an intreg lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 4 luni daca aveti realizat stagiul complet de cotizare.
Deoarece nu ati dat data de nastere nu putem sa va precizam varsta standard de pensionare si nici stagiul complet de cotizare ale dv.
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: suzana la data: 06/09/2022 5:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am o mare nelamurire? Cum ati ajuns de la 7ani,7luni gr.1 - 80%, la 6 ani? Si cum ajunge reducerea totala la 3ani,4luni? Am citit legea care spune ca se iau in calcul anii intregi, iar lunile ramase din grupa 1a,se adauga la grupa 2a. Daca la grupa 1a, au ramas 7 luni care nu se calculeaza, atunci aceste luni se adauga la gr.2a. Reducerea ar fi de 3ani,8luni.Este corect? Nu am inteles ,,transformarea,,celor 7ani,7luni - in 6 ani? Va rog tare mult sa-mi explicati metoda de calcul. Multumesc.
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/09/2022 9:34am
Desi nici noi nu suntem convinsi ca aceasta metoda este corecta functionarii de la casa de pensii folosesc o prevedere din Ordinul 50/1990 si in cazul in care nu se lucreaza intreaga norma zilnica in grupa de munca, calculeaza perioada efectiv lucrata in grupa de munca si pe aceasta o foloseste la calculul stagiului de cotizare suplimentar si al reducerii varstei standard de pensionare.
In cazul concret al dv aveti lucrat cu norma intreaga o perioada de 1 an si 10 luni in grupa a II a si aceasta se ia in calcul iar in perioada de 7 ani si 7 luni (91 luni) lucrata cu 80 % din norma intreaga se calculeaza timpul efectiv lucrat in conditii de grupa I rezultand o perioada de 72 luni intregi adica 6 ani si cca 24 zile.
In aceste conditii pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in grupa I, asimilata cu conditii speciale si stagiul de cotizare de 1 an intreg lucrat in gr II asimilata cu conditii deosebite de munca, beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni si de reducerea varstei standard de pensionare de 3 ani si 4 luni.
Avand in vedere cele de mai sus aveti urmatoarele drepturi la pensie :
- Pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare in luna februarie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni.
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare in luna octombrie 1983 la varsta de 59 ani si 4 luni
- Pensie anticipata partiala, diminuata imediat
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: Valentina Popescu la data: 06/10/2022 2:56am
la pensie :
Desi nici noi nu suntem convinsi ca aceasta metoda este corecta functionarii de la casa de pensii folosesc o prevedere din Ordinul 50/1990 si in cazul in care nu se lucreaza intreaga norma zilnica in grupa de munca, calculeaza perioada efectiv lucrata in grupa de munca si pe aceasta o foloseste la calculul stagiului de cotizare suplimentar si al reducerii varstei standard de pensionare.
In cazul concret al dv aveti lucrat cu norma intreaga o perioada de 1 an si 10 luni in grupa a II a si aceasta se ia in calcul iar in perioada de 7 ani si 7 luni (91 luni) lucrata cu 80 % din norma intreaga se calculeaza timpul efectiv lucrat in conditii de grupa I rezultand o perioada de 72 luni intregi adica 6 ani si cca 24 zile.
In aceste conditii pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in grupa I, asimilata cu conditii speciale si stagiul de cotizare de 1 an intreg lucrat in gr II asimilata cu conditii deosebite de munca, beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni si de reducerea varstei standard de pensionare de 3 ani si 4 luni.
Avand in vedere cele de mai sus aveti urmatoarele drepturi la pensie :
- Pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare in luna februarie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni.
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare in luna octombrie 1983 la varsta de 59 ani si 4 luni
- Pensie anticipata partiala, diminuata imediat



Buna ziua,
Eu am 14 ani intregi la grupa I-a, 100%, va rog sa mi spuneti cati ani am reducere la varsta de pensionare???
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/10/2022 8:34am
Pentru doamna Popescu
Completand aceste date cu cele din un alt mesaj in care ati precizat luna si anul nasterii si faptul ca aveti realizat un stagiu de cotizare de 33 ani va precizam :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in luna iulie 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei standard de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 de ani adica in luna iulie 2024
Pensia anticipata partiala nu este avantajoasa pentru dv deoarece o puteti obtine la varsta de 58 ani adica in luna iulie 2026.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1