Subiect "Reducere vârstă standard" Deschis de Cecilia la data: 06/10/2022 6:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere vârstă standard
Scris de: Cecilia la data: 06/10/2022 6:48am
Gen:
Data nasterii:02.06.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:bună ziua. Am ieșit la pensie anticipată în octombrie 2020, cu un stagiu de cotizație de 39 ani și 11 luni. La dosarul de pensie am depus inclusiv adeverința de la evidența populației din care reiese că am locuit peste 30 ani în zone poluate. Pe decizia de pensionare este trecut: perioada de penalizare 43 luni, până la împlinirea vârstei standard de pensionare.
M-i s-au explicat următoarele: când vor mai fi 24 luni, din cele 43, treceți la pensie nepenalizata pentru că beneficiați de reducerea varstei standard de pensionare și se v-a recalcula procentul de penalizare de la 43 luni la 19 luni.
19 luni au trecut în aprilie, deci începând din mai trebuia să primesc decizia de pensionare cu pensie la limită de vârstă ceea ce nu s-a întâmplat.
Vă rog să-mi spuneți ce trebuie să fac.
Mulțumesc
Cele 1
Re: Reducere vârstă standard
Scris de: la pensie la data: 06/14/2022 4:37am
Nu stim cine v-a explicat ca veti beneficia de ambele anticipari si de cea de 43 luni si cea de 24 luni, presupunem ca nu functionarii casei de pensii.
Articolul 66 din legea pensiilor 263/2010 prevede ca anticiparea pentru pensie anticipata partiala nu se cumuleaza cu alta reducere a varstei de pensionare, iar functionarii casei de pensii interpreteaza aceasta prevedere in sensul ca daca ati cerut pensie anticipata partiala cu o anticipare mai mare de 2 ani nu mai puteti beneficia de pensie anticipata partiala, nediminuata pentru ca ati avut domiciliul in o zona cu poluare remanenta.
Re: Reducere vârstă standard
Scris de: Cecilia la data: 06/14/2022 4:20pm
Gen:F
Data nasterii:iunie 1962
Stagiul de cotizare:39 ani 11 luni
Alte date:
Intrebare:punctul 5 al art. 65 Persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în zonele afectate de poluarea remanentă, pe o rază de 8 km în jurul acestor localităţi, beneficiază de REDUCEREA VÂRSTEI STANDARD de PENSIONARE cu 2 ani fără penalizarea prevăzută la alin. (4).
În 2020 când am depus dosarul pentru pensie am depus inclusiv adeverința de la evidența persoanelor.
Eu mai aveam 43 de luni până la vârsta standard de pensionare. Conform acestei adeverințe ar fi trebuit să-mi scadă vârstă standard de pensionare cu 24 de luni, deci pensia anticipată parțială trebuie să fie doar 19 luni, după care trebuia să trec automat la pensie de limită de vârstă.
Re: Reducere vârstă standard
Scris de: la pensie la data: 06/15/2022 12:53am
Ne pare rau sa constatam ca ne aducand informatii suplimentare nu putem modifica raspunsul.
In raspunsul dat de noi anterior v-am explicat cum este judecata situatia dv de catre functionarii casei de pensii, conform actualelor prevederi ale legii pensiilor.
Daca nu sunteti convinsa de corectitudinea raspunsului nostru cereti explicatii la ghiseul casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1