Subiect "Pensie la limita de varsta" Deschis de STEFANESCU CONSTANTIN la data: 06/19/2022 1:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta
Scris de: STEFANESCU CONSTANTIN la data: 06/19/2022 1:29pm
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:
15.08.1980-19.10.1980-salariat civil,grupa a 2-a de munca in procent de 100%
24.10.1980-14.04.1982-militar in termen
22.04.1982-30.06.1994-salariat civil,grupa a 2-a,in procent de 80%
01.06-1994-15.11.2016 subofiter jandarmi,grupa speciala.
Din data de 16.11 2016 sunt pensionar militar.
23.11.2016-pana in prezent lucrez la o firma particulara.

Intrebare:
Buna ziua.Asa cum am aratat mai sus in prezentare,sunt pensionar militar,dar muncesc in continuare,imediat dupa ce m-am pensionat in cadrul unei firme particulare.La calculul pensiei militare au fost luati in calcul si anii lucrati in civilie,inainte de a fi cadru militar.As dori sa imi confirmati daca la implinirea varstei de pensionare in sistemul civil de stat, ma pot pensiona pentru toti anii lucrati ca civil,respectiv de anii inainte de a fi cadru militar,cat si anii pe care ii realizez in continuare, dupa pensionarea din sistemul militar,adica sa pot beneficia efectiv de doua pensii simultan,civila si militara,in contextul in care ,asa cum am mentionat,cei 12 ani lucrati inainte de a fi cadru militar,au fost luati in calcul o data, la calcularea pensiei militare. Faptul ca am 12 ani lucrati in gr.a 2-a,ma vor ajuta sa pot iesi la pensie inaintea acestei varste de 65 de ani.Care ar fi data la care ma pot pensiona la limit de vartsa,din sistemul public de pensii,in contextul actualei legi a pensiilor.Va multumesc anticipat.
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/20/2022 2:09am
Pe langa pensia primita de dv din sectorul militar, in sistemul public de pensii aveti urmatoarele drepturi de pensie :
Intre cele doua sisteme de pensii se recunosc stagiile realizate insa numai ca vechime
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 21 noiembrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani. Dumneavoastra avand un stagiu de cotizare lucrat in prezent in sectorul public mai mare decat stagiul minim pentru aceasta pensie nu trebuie sa faceti dovada vechimii lucrate in sectorul militar.
Pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca proportional cu perioada efectiv lucrata in grupa de munca. Astfel avand in vedere ca ati lucrat o mare perioada ati lucrat 80 % din timp in grupa de munca se ia in calcul ca ati lucrat 9 ani intregi in grupa de munca.
Pentru 9 ani intregi lucrati in grupa II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare realizat pana in prezent in sistemul public si realizati un stagiu total de cotizare de 20 ani si 2 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in data de 21 noiembrie 2023. Pentru a beneficia de aceasta reducere a varstei de pensionare trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani. Insa la calculul stagiului complet de cotizare pentru a beneficia de aceasta reducere se ia in calcul si vechimea realizata in sistemul militar (stagiu militar si perioada de subofiter) de 23 ani si 10 luni, daca faceti dovada acestei vechimi
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1