Subiect "Facultate" Deschis de Nicolae Neag la data: 06/21/2022 9:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Facultate
Scris de: Nicolae Neag la data: 06/21/2022 9:11am
Gen:M
Data nasterii:26.01.1959
Stagiul de cotizare:152 LUNI
Alte date:5 ANI FACULTATE
Intrebare: Pentru pensionare la limita de varsta, am cotizatie de aprox 152 luni, si am urmat faculatea la zi timp de 5 ani.
Mai trebuie sa cumpar vechime pentru a ajunge la perioada limita de 15 ani de cotizatie?
Locuiesc in Canada cu cetatenie, unde am lucrat 24 ani.
Multumesc
Re: Facultate
Scris de: la pensie la data: 06/21/2022 1:24pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 26 ianuarie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
La stagiul minim de cotizare se cumuleaza stagiul de cotizare lucrat si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii daca acesta este recunoscut.
Stagiul de cotizare asimilat este recunoscut daca ati urmat cursurile universitare la zi, au fost absolvite cu diploma si pe perioada lor nu ati realizat stagiu de cotizare, lucrand in vacante.
Daca stagiul de cotizare nu este recunoscut puteti face dovada stagiului de cotizare lucrat in Canada deoarece Romania are incheiat doua acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale, unul cu autoritatile din Quebec si altul cu autoritatile centrale.
Re: Facultate
Scris de: Nicolae Neag la data: 06/21/2022 5:12pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:

Multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1