Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Marian la data: 06/22/2022 11:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Marian la data: 06/22/2022 11:38am
Gen:masculin
Data nasterii:22 iunie 1962
Stagiul de cotizare:33 si 6 luni
Alte date:6 ani grupa 2
Intrebare:Am fost la ghiseul de depunere dosare pensie si am intrebat daca pot iesi la pensie anticipat PARTIAL la varsta de 60 ani fix cu datele de mai sus,RASPUNSUL a fost sa mai merg 1 an si 6 luni pana fac 35 ani vechime si ca grupa se ia la socoteala numai ca sa iau pensia intreaga,adica sa zicem in loc de 65 ani pensie intreaga dau un exemplu ,la 63 ani,(la anticipat partial taie din pensie).Sunt f nedumerit,grupa ajuta de 2 ori,o data sa complez de la 33 si 6 luni la 35 ani?si mai ajuta o data la primirea pensiei intregi la o varsta SUB 65 ani?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/23/2022 7:23am
Raspunsul functionarului de la ghiseul Casei de pensii este gresit. La calculul stagiului complet de cotizare, in cazul dv 35 ani, care deschide dreptul la pensie anticipata partiala se iau in calcul si stagiile de cotizare suplimentare aferente stagiului lucrat in grupa de munca, in cazul dv 1 an si 6 luni, daca ati lucrat in grupa de munca in procent de 100 %, conform prevederilor art 50 din "Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010".
Dupa datele mentionate aveti urmatoarele drepturi la pensie conform legislatiei actuale :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 22 iunie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 35 ani egal cu stagiul complet de cotizare.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in data de 22 iunie 2025.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare (in ani intregi) la data depunerii dosarului. Daca cereti pensie anticipata partiala in data de azi 23 iunie 2022 diminuarea pensiei anticipate partiale este de 18 % calculata astfel:
- Pentru un stagiu de cotizare care depaseste stagiul complet de cotizare cu mai putin de un an numarul lunilor de anticipare se inmulteste cu 0,50 %.
- Numarul lunilor de anticipare se calculeaza intre 22 iunie 2022 si 22 iunie 2025 adica 36 luni.
Adica diminuarea este de 36 X 0,50 = 18 %
Diminuarea pensiei se aplica intre 23 iunie 2022 si 22 iunie 2025 dupa care pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1