Subiect "Calcul data pensionare" Deschis de Ana la data: 06/23/2022 1:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul data pensionare
Scris de: Ana la data: 06/23/2022 1:48am
Gen: F
Data nasterii: 10.09.1964
Stagiul de cotizare: 33 de ani si 11 luni
Alte date: 15 ani si 10 luni lucrati in grupa II, filator-bobinator
Intrebare: Daca grupa este specificata pe cartea de munca si am obtinut si adeverinta de la firma, perioada trebuie sa se ia in calcul si ca vechime suplimentara si in ceea ce priveste reducerea varstei de pensionare, nu? Cand pot iesi la pensie?
Re: Calcul data pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/23/2022 8:09am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 10 mai 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni.
Daca stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca este recunoscut vi se acorda si stagiu de cotizare suplimentar si reducerea varstei de pensionare astfel :
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 8 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Re: Calcul data pensionare
Scris de: Ana la data: 06/23/2022 8:22am
Multumesc mult pentru informatii. Este posibil ca perioada lucrata in grupa II sa nu fie recunoscuta desi am documentele necesare si meseria aparea in ordinul aplicabil la acel moment?
Re: Calcul data pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/23/2022 9:26am
Nu putem aprecia noi cum va judeca functionarul de la Casa de pensii documentele prezentate de dv.
Va sugeram ca inainte de depunerea dosarului sa mergeti la ghiseul Casei de pensii si sa rugati sa va verifice dosarul si documentele prezentate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1