Subiect "de ce la calculul punctajului mediu anual venitul anual se imparte la 12 si nu la nr. de luni lucrate in anul respectiv,nu este logic din punct de vedere matematic" Deschis de juku la data: 07/18/2008 2:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
de ce la calculul punctajului mediu anual venitul anual se imparte la 12 si nu la nr. de luni lucrate in anul respectiv,nu este logic din punct de vedere matematic
Scris de: juku la data: 07/18/2008 2:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: de ce la calculul punctajului mediu anual venitul anual se imparte la 12 si nu la nr. de luni lucrate in anul respectiv,nu este logic din punct de vedere matematic
Scris de: la pensie la data: 07/18/2008 7:58am
Intrebarea ar trebui adresata celor care au emis legea.
Noi putem spune ca suntem de acord cu procedura si este logica din punct de vedere matematic.Punctajul anual se determina mai intai prin calcul punctajului lunar raportand salariul lunar al asiguratului la salariul mediu lunar pe economie. Apoi se face impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare din timpul unui an si se obtine punctajul anual. Astfel un asigurat care in timpul unui an a lucrat si a platit CAS pentru un salariu egal cu salariu mediu pe economie timp de 6 luni (jumatate de an) va avea punctajul anual 6/12 adica 0,5 (jumatate de punct) spre deosebire de un alt asigurat care a lucrat si a platit CAS la un salariu lunar egal cu salariu mediu timp de 12 luni care va avea punctajul anual 12/12 adica 1. Daca impartirea se face la lunile lucrate atunci ambii asigurati ar avea punctajul 1 si nu ar fi logic din punct de vedere echitate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1