Subiect "Calcul pensie" Deschis de Sasaran Ioan la data: 09/22/2022 2:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Sasaran Ioan la data: 09/22/2022 2:41am
Gen:M
Data nasterii:18.04.1959
Stagiul de cotizare:44
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,va rog dacă se poate o lămurire cu privire la luarea in calculul pensiei, a salariul brut din adeverința eliberată de angajator care include plata zilelor nelucrătoare și zile sărbători legale+premii menționându-se in adeverința ca s au reținut și efectuat plățile pentru contribuțiile aferente sau salariul brut din cartea de munca care nu le conține.Mulțumesc !
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/22/2022 3:24am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 18 aprilie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 in baza de calcul a punctajului pensiei se utilizeaza salariul brut, cu sporurile si primele mentionate de dv, numai in perioada dupa data de 01 aprilie 2001. In perioada anterioara acestei date in calculul punctajului pensiei se utilizeaza salariul tarifar cu sporurile cu caracter permanent.
Este in proiect o noua lege a pensiilor care presupunem ca va schimba aceste prevederi si va lua in calcul salariul brut si in perioada inainte de aprilie 2001, insa nu stim cand va intra in vigoare aceasta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1