Subiect "trecere la pensie comunitara limita de varsta" Deschis de cornel muntean la data: 09/30/2022 3:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere la pensie comunitara limita de varsta
Scris de: cornel muntean la data: 09/30/2022 3:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Buna ziua,beneficiez de pensie anticipata partiala cu penalizare indeplinind cuantumul de 35 de ani necesar pentru a beneficia de acest tip de pensie.Acest cuantum este compus din anii lucrati in Romania,Spania si Germania.Anul viitor,in luna Februarie voi implini varsta de 65 de ani.Intrebarea mea este:cum trebuie sa procedez in acest caz,trebuie facuta vreo cerere in acest sens la autoritatile din Romania,Spania sau Germania sau totul se face din oficiu prin casa judeteana de pensii?Multumesc pentru raspuns.

Intrebare:
Re: trecere la pensie comunitara limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/30/2022 5:55am
Legea pensiilor din Romania 263/2010 prevederea ca trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta sa se faca din oficiu, fara cerere. Insa daca aceasta trecere va intarzia va trebui sa faceti o cerere in care sa amintiti ca indepliniti conditiile de pensie pentru limita de varsta.
Pentru pensiile de care aveti dreptul celelalte tari din UE adresati-va celor care se ocupa cu pensiile in ceste tari.
Re: trecere la pensie comunitara limita de varsta
Scris de: Dan la data: 09/30/2022 12:42pm
la pensie :
Legea pensiilor din Romania 263/2010 prevederea ca trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta sa se faca din oficiu, fara cerere. Insa daca aceasta trecere va intarzia va trebui sa faceti o cerere in care sa amintiti ca indepliniti conditiile de pensie pentru limita de varsta.
Pentru pensiile de care aveti dreptul celelalte tari din UE adresati-va celor care se ocupa cu pensiile in ceste tari.


Regula generala pentru obtinerea drepturilor pensiei comunitare este de a va adresa oficiului de pensii a loclui de domiciliu, care va instrumenta cererea de pensie comunitara .
Daca am inteles bine beneficiati deja de o pensie anticipata cu penalitate , cu un cuantum de ani (35) insumati in trei tari UE : Romania , Spania si Germania. Deci dosarul dvs. fiind deschis , ar trebui ca la data aniversarii a 65 de ani februarie 2023) ,sa informati Casa de Pensii Teritoriala care va plateste pensia anticipata, printr-o cerere de transformare a pensiei anticipate in pensie la limita de virsta, amintind totodata de cariera straina. Casa de Pensii , prin biroul de Relatii Internationale, va trebui sa contacteze oficiile de pensii din cele doua tari UE si sa transmita datele carierei dvs.( formularul E205RO) in Romania si sa solicite aceleasi formulare din Spania si Germania, actualizate de la data intrarii in pensie anticipata pina in feb. 2023.Aceste documente stau la baza calcularii pensiei comunitare aferente fiecarui stat UE.
In mod normal, daca nu ati facut stagiul de cotizare ( 15 ani in Spania si minimum 5 ani in Germania), aceste doua tari nu va va calcula pensie nationala doar pensie comunitara proratizata la numarul de ani facuti la ei.
Ideea este ca dvs. nu ar trebui sa umblati in Germania si Spania dupa drepturile de pensie,dar trebuie sa va inarmati de rabdare, deoarece comunicarea intre servicii este foarte dificila. In caz contrar , puteti, daca aveti posibilitate si acces , sa va adresati personal celor doua institutii straine pentru accelerarea dosarului, chiar de acum, informindu-i de trecerea dvs. la pensie limita de virsta din data de 01.03.2023.
Re: trecere la pensie comunitara limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/02/2022 11:22am
Este laudabila interventia domnului Dan care aduce informatii importante necunoscute de noi privind legislatia pensiilor din tarile UE.
Sunt binevenite asemenea informatii aduse de cei care au cunostinte obtinute din propria experienta, dobandita prin activitatea si pensionarea in strainatate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1