Subiect "Pensie" Deschis de Săceanu Mihaela la data: 10/06/2022 2:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Săceanu Mihaela la data: 10/06/2022 2:30pm
Gen:Feminin
Data nasterii:11.12.1964
Stagiul de cotizare:32 ani,11luni și 17 zile
Alte:
-20 ani,5 luni și 5 zile condiții normale de munca
-10 ani de gr a II a
-șomaj 8 luni și 26 zile
-2 ani și 6 luni stagiul aferent grupe/condiții munca (val.incl.si în total per necontributive)
Pe 15 septembrie am depus cererea de pensionare pentru pensie anticipat parțial și mi a fost respins.
În decizie mai apar 3 ani,2 luni și 26 zile ca fiind necontributive D.L.nr 118/1990.
Mi sa spus de la casa de pensie ca acești ani au fost plătiți .

Intrebare:
De ce acești 3 ani,2 luni și 26 zile nu au fost luați în calcul?
Știu ca mai am nevoie de 1 an de cotizare,as vrea să știu dacă pot plăti acest an ,sunt încă în câmpul muncii plătită cu un salariu minim pe economie de 2350.
Am probleme de sănătate și nu mai pot face efort.
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 10/07/2022 9:07am
Situatia stagiului dv este neclara si nu putem sa facem analiza cu aceste date. Pentru a face analiza trebuie sa precizati unde sunt consemnate stagiile de cotizare indicate de dv.
Presupunem ca ati mentionat stagiul total si o parte din stagiile de cotizare din decizia de pensie anticipata partiala respinsa.si restul din alta sursa.
Daca sunt dovedite cu documente intocmite corect toate stagiile mentionate de dv pot fi valorificate pentru obtinerea pensiei anticipate partiale adica :
- stagiu lucrat in conditii normale de munca 20 ani, 5 luni si 5 zile.
- stagiu lucrat in grupa II de munca : 10 ani
- stagiu de cotizare asimilat pentru perioada de somaj: 8 luni si 26 zile.
- stagiu de cotizare aferent grupelor de munca : 2 ani si 6 luni
- vechimea in munca stabilita conform Decretuluii lege 118/1990 : 3 ani 2 luni si 26 zile
adica un total de 36 ani 10 luni si 27 zile
Deci noi credem ca nu a fost recunoscut de Casa de pensii un stagiu de 3 ani 11 luni si 10 zile dar nu stim din care stagii de mai sus si nici care este motivul. Va trebui sa analizati decizia de pensionare sau sa cereti informatii la Casa de pensii ca sa vedeti care stagiu de cotizare nu a fost recunoscut si motivul nerecunoasterii, Daca aveti de facut precizari suplimentare reveniti.
Re: Pensie anticipat
Scris de: Săceanu Mihaela la data: 10/09/2022 2:58am
Gen:Feminin
Data nasterii:11.12.1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Situația stagiului de cotizare rezulta din buletinul de calcul privind respingerea pensiei anticipate partial nr dosar 39989 din data 15.09.2022 la Casa Teritoriala/sectorială de Pensii
231 GIURGIU

Intrebare:
Ce demersuri pot face pentru a rezolva cu acei 3 ani 2 luni și 26 zile ani care nu mi au fost luați în calcul.
După datele din cartea de munca și revisaluri tind sa cred ca nu mi au fost calculati corect anii de munca.
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 10/09/2022 7:49am
Mai intai trebuie sa lamuriti la Casa de pensii care stagiu de cotizare nu a fost recunoscut si motivul.
In functie de motiv vedeti daca este posibila eliminarea acestuia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1