Subiect "calcul pensie anticipata" Deschis de Sabina la data: 10/08/2022 3:06pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata
Scris de: Sabina la data: 10/08/2022 3:06pm
Gen:F
Data nasterii:21feb1965
Stagiul de cotizare:38.5luni
Alte date: feb1984 (prima angajare) pensie anticipata partiala (penalizata) nov 2022
Intrebare: Mai intai, felicitari pt realizarea acestui site, intrebarea mea e referitoare la calculul care rezulta in cazul meu pt datele introduse, adica cu 5 ani inainte de pensia limita de varsta, valoarea rezultata e pensia penalizata sau valoarea pensiei limita de varsta din care ulterior se scade procentul de penalizare? In cazul meu stagiul de cotizare fiind de peste 38 ani banuiesc ca se foloseste formula de calcul in care se introduc ca luni de anticipare 60luni si nr de ani lucrati peste stagiul complet 4, rezultand o penalizare de 18%?
Re: calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/09/2022 8:48am
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre februarie 1987 - ianuarie 1989 3 %
Intre februarie 1989 - martie 1992 6 %
2. Calculul diminuarii pensiei facut de dv este corect pentru 60 luni de anticipare si depasirea stagiului complet de cotizare cu 4 ani.
In perioada ianuarie 1996 - decembrie 1997 ati selectat codul ca fiind perioada lucrata fara a introduce date. Daca in perioada respectiva nu ati lucrat nu mai realizati in noiembrie 2022 stagiu de cotizare de 38 ani intregi ci 37 ani si diminuarea pensiei anticipate partiale se modifica.
3. Programul de calcul calculeaza valoarea pensiei nediminuata si daca dv obtineti pensie anticipata diminuata trebuie sa aplicati dv diminuarea valorii iesite din calcul.
Multumim pentru aprecierea facuta muncii noastre.
Re: calcul pensie anticipata
Scris de: Sabina la data: 10/17/2022 6:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc pt raspuns, am introdus asa cum ati precizat sporul de vechime intre feb87 - mar92 desi acesta nu se regaseste pe o adeverinta sau in cartea de munca si referitor la perioada ian96 - dec97 care nu ar fi trecuta in perioada de calcul pt. ian96 - dec96 ea exista, eventual am completat-o ulterior daca intradevar nu exista, iar pt perioada dec96-sep97 am modificat "salariul lunar" trecut fara o valoare cu "netrecut" mentionand ca acea perioada am beneficiat de ajutor de somaj. Pt perioada de somaj ce ar trebui trecut sau nu e cazul deoarece nu se ia in calcul nici macar in ceea ce priveste cotizarea/vechimea?
Re: calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/17/2022 8:40am
Sporul de vechime in perioada pana in aprilie 1992 se acorda automat fara a fi dovedit prin adeverinta.
Perioada de somaj se ia in calculul pensiei daca este inscrisa in carnetul de munca sai dovedit prin adeverinta. Pe aceasta perioada se ia in calcul valoarea ajutorului de somaj.
In perioada in care ati selectat codul "N" programul ia in calcul salariul minim pe economie din acea luna.
Re: calcul pensie anticipata
Scris de: Sabina la data: 10/17/2022 9:53am
Va multumesc pt lamuriri!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1