Subiect "Cumul pensie cu salariu" Deschis de Florica Petre-Dominic la data: 10/12/2022 12:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumul pensie cu salariu
Scris de: Florica Petre-Dominic la data: 10/12/2022 12:32am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Iesit la pensie limita varsta in 28 Feb.2022
Intrebare:Buna ziua, Daca am iesit la pensie la limita de varsta, este obligatoriu ca sa intrerup actualul CIM si sa fac altul ? Mentionez ca activez la acelasi angajator si am transmis decizia de pensionare.
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: la pensie la data: 10/12/2022 4:01am
Art 56 alin (1) litera c) din codul muncii (legea 53/2003) prevede ca la primirea de catre dv a deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta sa declare incetarea de drept a contractului dv de munca si de comun acord sa incheie cu dv un nou contract de munca.
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: Florica Petre-Dominic la data: 10/12/2022 5:44am
la pensie :
Art 56 alin (1) litera c) din codul muncii (legea 53/2003) prevede ca la primirea de catre dv a deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta sa declare incetarea de drept a contractului dv de munca si de comun acord sa incheie cu dv un nou contract de munca.


Si daca nu am facut pana azi asa ceva si am ramas pe contractul vechi si fac acest lucru azi (deci peste 7 luni), pierd vechimea in perioada lucrata pana acum in vederea recalcularii pensiei cand se va inplini un an ?
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: Florica Petre-Dominic la data: 10/12/2022 6:13am
la pensie :
Art 56 alin (1) litera c) din codul muncii (legea 53/2003) prevede ca la primirea de catre dv a deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta sa declare incetarea de drept a contractului dv de munca si de comun acord sa incheie cu dv un nou contract de munca.


Si daca nu am facut pana azi asa ceva si am ramas pe contractul vechi si fac acest lucru azi (deci peste 7 luni), pierd vechimea in perioada lucrata pana acum in vederea recalcularii pensiei cand se va inplini un an ?
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: la pensie la data: 10/12/2022 9:23am
Declararea incetarii de drept a contractului dv de munca, la primirea deciziei de pensie pentru limita de varsta, este dreptul angajatorului si daca nu a fost facuta dv nu pierdeti nimic.
Puteti cere oricand recalcularea pensiei pentru limita de varsta pentru perioada lucrata dupa pensionare.
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: Petre Dominic Florica la data: 10/12/2022 9:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: MULTUMESC
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1