Subiect "iesire pensie" Deschis de BUDIANU GEORGETA la data: 10/13/2022 1:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire pensie
Scris de: BUDIANU GEORGETA la data: 10/13/2022 1:29am
Gen:FEMININ
Data nasterii:07.09.1965
Stagiul de cotizare:33 ANI
Alte date:DIN OCTOMBRIE 1996 PANA IN 2012 GR.A 2 A DE MUNCA
Intrebare:CAND POT DEPUNE DOSARUL DE IESIRE LA PENSIE PT.LIMITA DE VARSTA?
VA MULTUMESC!
Re: iesire pensie
Scris de: la pensie la data: 10/13/2022 4:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni adica in data de 07 iulie 2028.
Grupa II de munca a fost numita asa numai inainte de 01 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa echivalenta s-a numit conditii deosebite.
Perioada lucrata in grupa de munca indicata de dv nu este facuta corect pentru a putea sa calculam perioadele lucrate separat in grupa II si in conditii deosebite, in ani intregi si din aceasta cauza va vom face calculul in doua variante din care una in paranteza, urmand ca dv sa alegeti varianta corecta.
Pentru stagiul de cotizare de 4 ani intregi lucrat in grupa II de munca nu beneficiati de stagiu suplimentar de cotizare deoarece acesta se acorda numai pe perioade de minim 5 ani in aceasta grupa.
Pentru stagiul de cotizare de 10 (11) ani intregi lucrat in grupa conditii deosebite de munca beneficiati de un stagiu suplimentar de cotizare de 3 ani si 4 luni (3 ani si 8 luni) care se cumuleaza la stagiul de cotizare lucrat si realizati un stagiu total de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare, care in cazul dv este de 34 ani si 4 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 15 ani (16 ani) intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani (5 ani si 4 luni) si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 10 luni (57 ani si 6 luni) adica in data de 07 iulie 2023 (07 martie 2023) .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1