Subiect "Incetarea calitatii de asigurat" Deschis de Gabriela la data: 10/13/2022 10:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Incetarea calitatii de asigurat
Scris de: Gabriela la data: 10/13/2022 10:06am
Gen: F
Data nasterii: Decembrie 1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Asa cum am mentionat in intrebarea pusa in 8 august 2022, am solicita ultimului meu angajator dovada incetarii calitatii de asigurat, in vederea pensioanarii anticipate partiale. Raspunsul a fost ca nu au gasit in dosarul personal copia dupa decizia de incetare a CIM, si nici eu nu am primit acea decizie.
Intrebarea mea este:
De unde as putea obtine o copie a deciziei de incetarea a contractului de munca, singurul lucru care il am in acest sens este ultima inregistrare din Cartea de Munca (aprilie 2007)?
Exista alta institutie abilitata se emita acea dovada a incetarii calitatii de asigurat?

Va multumesc!
Re: Incetarea calitatii de asigurat
Scris de: la pensie la data: 10/14/2022 9:42am
Noi consideram ca dv nu trebuie sa depuneti o astfel de adeverinta deoarece aveti o situatie deosebita prin faptul ca ati incetat activitatea de o perioada mare de timp.
Consideram ca puteti lamuri aceasta situatie fie mergand direct la ghiseul Casei teritoriale de pensii, fie la Inspectoratul Teritorial de Munca de care a apartinut ultimul angajator, daca acum aveti domiciliul in Romania, iar daca nu locuiti in Romania imputernicti o persoana din tara sa ceara aceste informatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1