Subiect "suspendare decizie de pensie pentru limita de pensie" Deschis de Velicu Daniela la data: 10/14/2022 5:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
suspendare decizie de pensie pentru limita de pensie
Scris de: Velicu Daniela la data: 10/14/2022 5:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am o decizie pentru pensie anticipata partial din ianuarie 2022 nepusa in plata intrucat lucrez in continuare.
In data de 13.10.2022 dupa calculele mele este data la care trebuia sa se emita decizia pentru pensie limita de varsta , si intrucat lucrez in continuare la o societate nationala cu capital 100% de stat ce nu permite cumul de pensie si salariu si dupa ce m-am documentat in prealabil, am depus la Casa de pensii chiar in data de 13.10.2022 o cerere de suspendare a platii pensiei (nr.230835/13.10.2022) pâna la data la care inchei activitatea la societate.
Insa de la registratura Casei, din evidenta de pe calculator mi s-a transmis ca decizia pentru limita de varsta este emisa deja din data de 05.10.2022, (inca nu am primit nimic acasa) si posibil sa fie data deja in plata si in luna nov. sa incasez prin posta suma . Am fost sfatuita de la registratura sa nu ridic suma de la factorul postal si suma neridicata va fi restituita la casa de pensii.
Intrebarea mea este daca este corect sa procedez in felul acesta, respectiv sa refuz ridicarea banilor de la factorul postal si totodata va intreb cu ce data va intra in vigoare cererea mea de suspendare a platilor.
Cu multumiri !
Velicu Daniela
Re: suspendare decizie de pensie pentru limita de pensie
Scris de: Velicu Daniela la data: 10/14/2022 6:05am
Gen: feminin
Data nasterii: 13.11.1960
Stagiul de cotizare: 39 ani
Alte date:
Intrebare:

Am adaugat pentru mesajul transmis anterior , datele mele persoanale, nu s-au salvat prima data .
Imi cer scuze.
Re: suspendare decizie de pensie pentru limita de pensie
Scris de: la pensie la data: 10/14/2022 10:08am
Nu intelegem situatia in care sunteti dv.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 13 octombrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni.
Nu cunoastem pana in prezent un caz in care s-a emis o decizie de pensionare inainte de data la care se deschide dreptul la aceasta pensie.
Cererea dv de suspendarea a legii pensiilor ar trebui sa fie aprobata si aplicata incepand cu data de depunere, adica cu data de 13 octombrie 2022.
Consideram ca este corect sa procedati cu vi s-a spus la Casa de pensii pentruca in cazul cand ridicati banii si se aproba suspendarea pensiei va trebui sa-i retunati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1