Subiect "Imposibilitate simulare pensie limita varsta" Deschis de Toma Daniel Florian la data: 10/16/2022 4:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Imposibilitate simulare pensie limita varsta
Scris de: Toma Daniel Florian la data: 10/16/2022 4:15am
Gen:M
Data nasterii:23.09.1974
Stagiul de cotizare:19 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua .Am vrut sa fac o simulare de pensie pt limita varsta ...eu ar trebui sa ies la pensie in septembrie 2039 ...dar programul nu -mi da posibilitatea sa selectez acest an (ultimul an e 2030 in program) Stiu ca e devreme sa ma gandesc la pensie ...dar as vrea sa platesc 3 ani din urma si ma intrebam daca se merita....cu programul dv as fi avut posibilitatea sa mi fac o idee.....

Ps: sa inteleg ca formula de calcul e aceasi si pt cel ce a intrunit stagiul minim de cotizare-15 ani si pt cel ce are 35 ani lucrati ?
Atunci e posibil ca cel cu 15 ani care acotizat masiv ...sa aiba pensie mai mare decat cel ce a lucrat 35 ani pe salar min8m pe economie ..:(
Va multumesc !
Re: Imposibilitate simulare pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 10/17/2022 2:43am
Intentia dv este gresita deoarece :
Modul de calcul al pensiei este urmatorul :
- Se calculeaza un punctaj lunar impartind veniturile realizate de dv la salariul mediu pe economie din luna respectiva
- Se calculeaza un punctaj anual impartind suma punctajelor lunare din anul respectiv la 12.
- Se calculeaza un punctaj mediu anual al pensiei impartind suma punctajelor anuale realizate pe toata perioada lucrata la stagiul completat de cotizare, care depinde de data de nastere.
- Se clculeaza valoarea pensiei inmultind punctajul mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie din luna in care se plateste pensia.
Deci in aprecierea pe care vreti sa o faceti sunt relevante numai datele pe anii trecuti nu si pe anii viitori deoarece pe anii viitori datele sunt presupuse fara a avea nicio baza credibila.
Deasemeni si comparatia dv intre pensia unui pensionar cu stagiu de cotizare minim de 15 ani si a altuia care are stagiu de cotizare complet de 35 ani este gresita deoarece :
- Punctajul mediu lunar al unui pensionar cu stagiu de cotizare minim de cotizare de 15 ani si care are stagiul complet de cotizare de 35 ani, se face impartind suma punctajelor anuale realizate pe perioada de 15 ani la stagiul completat de cotizare de 35 ani.
- Punctajul mediu lunar al unui pensionar cu stagiu de cotizare complet de cotizare de 35 ani si care are stagiul complet de cotizare de 35 ani se face impartind suma punctajelor anuale realizate pe perioada de 35 ani la stagiul completat de cotizare de 35 ani.
Re: Imposibilitate simulare pensie limita varsta
Scris de: Dan la data: 10/17/2022 2:43am
la pensie :
Deci in aprecierea pe care vreti sa o faceti sunt relevante numai datele pe anii trecuti nu si pe anii viitori deoarece pe anii viitori datele sunt presupuse fara a avea nicio baza credibila.
Deasemeni si comparatia dv intre pensia unui pensionar cu stagiu de cotizare minim de 15 ani si a altuia care are stagiu de cotizare complet de 35 ani este gresita deoarece :
- Punctajul mediu lunar al unui pensionar cu stagiu de cotizare minim de cotizare de 15 ani si care are stagiul complet de cotizare de 35 ani, se face impartind suma punctajelor anuale realizate pe perioada de 15 ani la stagiul completat de cotizare de 35 ani.
- Punctajul mediu lunar al unui pensionar cu stagiu de cotizare complet de cotizare de 35 ani si care are stagiul complet de cotizare de 35 ani se face impartind suma punctajelor anuale realizate pe perioada de 35 ani la stagiul completat de cotizare de 35 ani.


Cred ca dl. Toma se refera la cazuri speciale, adica persoane care au cotizat 15 ani ,cu salarii cuprinse intre 6000 si 12500 lei brut de exemplu , dupa ce nu s-a mai limitat salariul din care se retineau CAS si CASS, matematic au putut sa obtina punctaj total de puncte in jur de 30-32 ,care o persoana cu stagiul de 35 de ani nu poate sa-l realizeze ,cotizind pe baza unui salariu minim pe economie.
Deci aceste persoane cu 15 ani de cotizatie , conform formului actuale de calcul a pensiei, pot obtine pensie mai mare decit cel care a cotizat 35 de ani.
Eu cred ca cumpararea pina la 6 ani de vechime este buna in cazul in care nu ajung anii (15 astazi, dar miine... cum va fi ???)) pentru deschiderea drepturilor la pensie.
Si aici trebuie bine chibzuit deoarece azi 6ani de vechime costa 46296 lei, adica 7716 lei pe an???!!!fara a avea nici o garantie ca dupa iesirea la pensie ( daca se ajunge), iti vei "amortiza" investitia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1