Subiect "Pensie anticipat partiala" Deschis de Mihail Dinu la data: 10/17/2022 3:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipat partiala
Scris de: Mihail Dinu la data: 10/17/2022 3:48am
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, va rog cand se va implementa noua lege a pensiilor conform PNRR ?. Si daca pana atunci, chiar daca intram in anul 2023 se va aplica indicele de corectie de 1.41? Va multumesc
Re: Pensie anticipat partiala
Scris de: la pensie la data: 10/17/2022 8:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 05 iulie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani,
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Nu a fost stabilita o data la care va intra in vigoare noua lege a pensiilor.
Presupunem ca nu va intra in vigoare pana la inceputul anului viitor si in acest caz de la 01 ianuarie 2023 se va acorda indice de corectie, care nu va fi mai mic de 1,41.
Re: Pensie anticipat partiala
Scris de: Cristian la data: 10/17/2022 10:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Daca se da o decizie de pensionare la final de an, sa zicem din 20nov2022 calculata cu indice de 1.41 si incepand cu 1ian2023 se modifica acest indice, se poate cere recalcularea pensiei? Am trecut 20nov2022 luand in calcul ca exista un termen de 45 zile pt contestarea sau recalcularea pensiei. Va multumesc anticipat pt raspuns!
Re: Pensie anticipat partiala
Scris de: la pensie la data: 10/18/2022 3:18am
Pentru Cristian
Teoretic este posibil aceasta solutie atunci cand indicele de corectie creste in anul urmator celui in care a fost depus dosarul de pensionare.
Aceasta procedura a fost utilizata frecvent la inceputul anului 2020 cand indicele de corectie a crescut de la 1,20 in 2019 la 1,41 in 2020.
Aceasta procedura nu mai poate fi folosita pentruca din modul de calcul al acestui indice nu poate rezulta in anii urmatori un indice de corectie mai mare decat cel actual, care prin lege va ramane constant pana la modificarea (inlocuirea legii pensiilor).
In ceiace priveste exemplu dat de dv datele sunt nepotrivite deoarece termenul de anulare al deciziei de pensionare este de 30 zile si se deruleaza de la data comunicarii deciziei de pensionare care poate fi si de 2 luni de la depunerea dosarului de pensie.
Re: Pensie anticipat partiala
Scris de: Mihail Dinu la data: 10/20/2022 7:28am
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 37 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua

Va multumesc pt raspuns . Am o alta intrebare va rog si anume

In caz de pana la 1sept 2023 (data pana la care s-a anulat legae 127 /2019) nu se va emite o noua lege a pensiilor cf PNNR atunci in cazul meu o sa am cu facultatea la zi si armata la TR 542 luni adica peste 45 ani (10 ani peste 35 ani) ..si .Conform legii 127/2019 daca va intra in vigoare de la 1 sept 2023 (si nu va fi o alta lege a pensiilor) as avea dreptul sa ies la pensie limita de varsta cf art 57 alin 2 si anume :(2)La stabilirea stagiului complet de cotizare potrivit alin. (1) se iau în considerare şi
perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. b)-h) şi art. 15.iar art 14 alin 1 lit b- h face referire la : b)a urmat cursurile de zi sau, după caz, cu frecvenţă ale învăţământului universitar, organizat
potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare,
cu condiţia absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licenţă, diplomă de master sau
diploma de doctor, după caz;
c)a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, a fost
concentrat, mobilizat sau în prizonierat;

Rog sa mi spuneti daca e corect ce am scris si anume ca pot iesi la pensie la limita de varsta (deci fara penalizari) dupa 1sept 2023 daca se va repune legea 127/2019 si nu va fi o alta lege a pensiilor . As astepta pana atunci ...va multumesc
Re: Pensie anticipat partiala
Scris de: la pensie la data: 10/20/2022 9:31am
Pentru domnul Dinu
Cum ati gandit dv este corect insa prea multi de "daca" adica :
Indiferent de data intrarii in vigoare a unei noi legi a pensiilor sau a legii 127/2019, in totalitate daca la adoptare aceasta lege are o prevedere la fel cu cea din art 57 ale legii 127/2019 atunci aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la o varsta mai mica cu maxim 5 ani fata de varsta standard de pensionare (in cazul dv 65 ani) Daca aveti depasit cu 8 ani stagiul complet de cotizare (in cazul dv 35 ani), luandu-se in calcul si stagiile de cotizare asimilate pentru perioada stadiilor universitare si ale stagiului militar.
Re: Pensie anticipat partiala
Scris de: Mihail Dinu la data: 10/20/2022 9:42am
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 37 ani
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1