Subiect "cand poate iesi la pensie?" Deschis de violeta la data: 10/19/2022 6:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand poate iesi la pensie?
Scris de: violeta la data: 10/19/2022 6:29am
Gen:F
Data nasterii:29SEPTEMBRIE 1963
Stagiul de cotizare:31 ANI SI 4 LUNI
Alte date:A LUCRAT 14 ANI SI 2 LUNI IN GRUPA A II A(100%) DUPA 01.04.2001
-ARE VECHIME DE 16 ANI SI 6 LUNI IN STRUCTURA MILITARA SI DE POLITIE
Intrebare:CAND POATE IESI LA PENSIE ?
Re: cand poate iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 10/19/2022 8:35am
Cei care au lucrat in cele doua sisteme de pensii, militar si public beneficiaza de doua pensii diferite din cele doua sisteme.
Nu ati precizat in ce sistem de pensii a lucrat in grupa de munca, noi am luat in calcul ca a lucrat in grupa de munca in sistemul public de pensii (civil). Daca presupunerea noastra este gresita reveniti cu precizari.
In sistemul civil de pensii grupa II de munca a fost numita asa inainte de aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa echivalenta s-a numit grupa conditii deosebite.
In sistemul militar de pensii in prezent are dreptul la pensie de serviciu pentru limita de varsta.
In sistemul public de pensii are urmatoarele drepturi la pensie :
1. Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 29 martie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni
2. Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in grupa conditii deosebite de munca beneficiaza de un stagiu suplimentar de 4 ani si 8 luni care se cumuleaza la stagiu de cotizare impreuna cu perioada lucrata in sistemul militar si realizeaza un stagiu total de cotizare de 36 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 8 luni si se poate pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Re: cand poate iesi la pensie?
Scris de: violeta la data: 10/19/2022 9:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

revin cu specificatia ca cei 14 ani si 2 luni de grupa(conditii deosebite ) sunt realizati in sistemul militar.
Multumesc pentru raspunsul dvs prompt.
Re: cand poate iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 10/19/2022 12:29pm
Deoarece la pensionarea in sistemul public nu se ia in calcul stagiul suplimentar si reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizre lucrat in grupa de munca in sistemul militar, in sistemul public de pensii beneficiaza numai de pensie pentru limita de varsta mentionata la punctul 1.
Re: cand poate iesi la pensie?
Scris de: violeta la data: 10/20/2022 6:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc foarte mult !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1