Subiect "raspuns exact de la profesionisti" Deschis de Carmina la data: 10/21/2022 11:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
raspuns exact de la profesionisti
Scris de: Carmina la data: 10/21/2022 11:28am
Gen: F
Data nasterii:06.03.1965
Stagiul de cotizare: 30 ani din care 2 perioade de somaj( 9 luni si 12 luni), cu adeverinte de la AJOFM.
Alte date: grupa a doua 9 ani si 4 luni( 100%), facultate zi 5 ani, master ID
Intrebare: Avand in vedere experienta dvs legislativa, am rugamintea sa-mi spuneti exact, cand ma pot pensiona in conditiile enuntate mai sus, avand in vedere ca am intrebat la CJP si nu au spus clar, care ar putea fi conditiile. Imi este jena sa va intreb, insa va rog sa ma credeti ca nu gasesc ceva de lucru in orasul in care sunt. Ma apuca disperarea.Ati raspuns altor persoane ft frumos si avizat. As dori sa-mi spuneti clar, in variantele: puteti cumpara vechime atatia ani si pot sa ma pensionez sau asteptati atatia ani, pana impliniti varsta X, pana puteti intra la pensie, avand in vedere si grupa a doua pe care am avut-o. Va multumesc anticipat.
Sa fiti binecuvantati pt bunavointa dvs.
Re: raspuns exact de la profesionisti
Scris de: la pensie la data: 10/24/2022 4:39am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 06 ianuarie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu suplimentar de 2 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare lucrat si stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele de somaj si studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 37 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 10 luni, adica in data de 06 ianuarie 2025. Pentru aceasta pensie se pune conditia sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 34 ani si 1 luna, incluzand si stagiile de cotizare asimilate, conditie pe care o indepliniti.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 57 ani si 10 luni adica dupa data de 06 ianuarie 2023 daca realizati stagiul complet de cotizare, care in cazul dv este de 34 ani si 1 luna, fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada studiilor universitare si nici perioadele cumparate prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii. Pentru realizarea stagiului complet de cotizare puteti sa va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 10 luni prin angajare cu contract de munca fie si cu timp partial de 2 ore zilnic.
Avand in vedere ca pana la data de 06 ianuarie 2025 mai aveti 2 ani si 3 luni daca va angajati acum ati beneficia de aceasta pensie numai cca 5 luni.
Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: raspuns exact de la profesionisti
Scris de: Carmina la data: 10/24/2022 9:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pt.raspunsul dvs. foarte clar si profesionist.
Acesta se incadreaza in conditiile Legii 263.Sa speram ca nu vor fi modificari esentiale la legea pensiilor, dupa asumarile din Pnnr.Doamne ajuta, sa fiti sanatosi si buni cu toti romanii disperati si obiditi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1