Subiect "Ajutor de deces" Deschis de Maria Stanciu la data: 10/30/2022 7:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ajutor de deces
Scris de: Maria Stanciu la data: 10/30/2022 7:01pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Întrebare: Bună ziua . Vă mulțumesc pentru tot ce faceți sunteți de mare ajutor , am pus mai multe întrebări și am primit tot timpul răspuns . Vă rog din nou să mă ajutați cu un răspuns . O persoana a decedat în altă țara la momentul decesului nu lucra și nu avea pensie . A fost înmormântat în România de mama lui pensionara . Acum a mers mama la casa de pensii Bacău și a primit răspuns că nu poate primi ajutor de deces pentru-ca la momentul decesului nu era decedatul asigurat . Mama este pensionara . Decedatul a lucrat 25 ani în România .M-am uitat în lege nu prea am înțeles unde în lege scrie că nu mai calitatea de asigurat dacă ai deja un stagiu . Cum poate beneficia mama de ajutorul de deces? Vă mulțumesc
Re: Ajutor de deces
Scris de: la pensie la data: 10/31/2022 3:25am
In legea pensiilor 263/2010 sunt mentionate persoanele asigurate social (pentru pensie) in art 6.
Persoana decedata, daca nu lucra, nu era somer, nu platea contributie de asigurare sociala si nu era nici pensionar nu era asigurat social si nu beneficiaza de ajutor de deces.
Dar, mama sa, care este pensionara, are dreptul la ajutor de deces pentru un membru al familiei, stabilit in anul 2022 la suma de 3048 prin art 16 litera b) din legea 318/2021.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1