Subiect "pensie" Deschis de mihai la data: 01/22/2023 9:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: mihai la data: 01/22/2023 9:33am
Gen:M
Data nasterii:29 05 1963
Stagiul de cotizare:39 ANI
Alte date:10 ani grupa II 80% 2ani 8 luni 100% stagiu militar 1 an si 6 luni
Intrebare: pensie limita de varsta ,pensie anticipata. MULTUMESC!
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 01/22/2023 11:52am
Am luat in calcul ca si a doua perioada de 2 ani este lucrata in grupa II de munca si astfel, realizati un stagiu de 10 ani lucrat efectiv in grupa II de munca.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 29 mai 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat efectiv in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrati efectiv in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 8 luni, adica in data de 29 ianuarie 2025.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 29 mai 2023.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani atunci cand realizati stagiul total de cotizare de 43 ani. La acest stagiu de cotizare se cumuleaza stagiul de cotizare lucrat si stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul lucrat in grupa de munca. Va recomandam sa va informati la Casa de pensii de care apartineti, care este stagiul de cotizare necesar pentru realizarea stagiului total de cotizare de 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1