Subiect "doresc sa stiu cind ma pot pensiona anticipat" Deschis de seran gheorghe la data: 01/24/2023 4:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
doresc sa stiu cind ma pot pensiona anticipat
Scris de: seran gheorghe la data: 01/24/2023 4:37am
Gen:M
Data nasterii:02.02.1965
Stagiul de cotizare:lucrez si in prezent din sept.1982
Alte date:mam angajat in septembrie 1982
Intrebare:cind pot sa ies la pensie anticipata cu 6 ani lucrati in grupa aII de munca?
Re: doresc sa stiu cind ma pot pensiona anticipat
Scris de: la pensie la data: 01/24/2023 7:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 02 februarie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrati in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 41 ani si 10 luni
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani, adica in data de 02 februarie 2028.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani, adica in data de 02 februarie 2025.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani, adica in data de 02 februarie 2025, daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 2 luni si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani.
Re: doresc sa stiu cind ma pot pensiona anticipat
Scris de: seran gheorghe la data: 10/20/2023 3:25am
seran gheorghe :
Gen:M
Data nasterii:02.02.1965
Stagiul de cotizare:lucrez si in prezent din sept.1982
Alte date:mam angajat in septembrie 1982
Intrebare:cind pot sa ies la pensie anticipata cu 6 ani lucrati in grupa aII de munca?
Re: doresc sa stiu cind ma pot pensiona anticipat
Scris de: la pensie la data: 10/20/2023 7:49am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 02 februarie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani.Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrati in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani si 7 luniStagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani, adica in data de 02 februarie 2028.Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani, adica in data de 02 februarie 2025.Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani, adica in data de 02 februarie 2025, daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 5 luni si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani.
In prezent nu cunoastem care vor fi prevederile noii legi a pensiilor, care este prevazut a intra in vigoare incepand cu data de 01 ianuarie 2024 si din aceasta cauza va sfatuim sa reveniti atunci cand noua lege a pensiilor va fi promulgata si publicata in Monitorul Oficial.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1