Subiect "Recalcularea punctului de pensie si indicele de corectie" Deschis de Sichel Adolf la data: 01/27/2023 9:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalcularea punctului de pensie si indicele de corectie
Scris de: Sichel Adolf la data: 01/27/2023 9:25am
Gen:
Data nasterii:29 08 1950
Stagiul de cotizare:45 ani;2 luni;4 zile
Alte date:conditii normale de munca 28 ani;2 luni 17 zile;conditii deosebite 1 an 11 luni 22 zile:in gr.I(lg.3/1977),5 ani;6 luni 21 zile:in gr.II(Lg.3/1977) 2 ani,6 luni 19 zile:stagiu aferent grupe/conditii de munca 3 ani,6 luni;perioade asimilate 3 ani,3 luni 4 zile;Stagiu aferent perioadelor de incapacitate temp. de munca 1 luna,11 zile. Mentionez ca am fost pensionat la limita de varsta in 2013.Intrebare:Rog sa-mi recalculati punctul de pensie precum si indicele de corectie conform legilor in vigoare.multumesc
Re: Recalcularea punctului de pensie si indicele de corectie
Scris de: la pensie la data: 01/27/2023 11:03am
Regretam ca ati inteles gresit,
Noi nu facem recalcularea pensiilor, ci am pus pe site un program de calcul pensie pe care il pot utiliza cei care doresc aceasta si care au datele necesare,
Datele prezentate de dv nu sunt suficiente pentru recalcularea pensiei, pentruca punctajul mediu al pensiilor depinde de toate sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale pe toata perioada mentionata de dv.
Puteti cere, la Casa de pensii de care apartineti, o astfel de recalculare a pensiei pentru limita de varsta, daca depuneti dovezi suplimentare fata de cele care au stat la baza calculului pensiei pentru limita de varsta din anul 2013.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1