Subiect "recalculare stagiu" Deschis de Anghel M la data: 01/29/2023 9:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare stagiu
Scris de: Anghel M la data: 01/29/2023 9:44am
Gen:F
Data nasterii:20.02.1962
Stagiul de cotizare:34 ANI
Alte date:PENSIE ANTICIPATA PARTIALA DIN 02.2020
Intrebare:
1. IN PERIOADA 1980-1981 am lucrat cateva luni ca educator supinitor , fara a mi se intocmi Carte de munca. Am facut 4 ani facultate la zi iar din anul 1985 figurez angajata pana la data de 02.2020 cand m- am pensionat anticipat partial. Pentru prioada cat am lucrat ca suplinitor mi s-a eliberat in anul 1995 o adeverinta care a fost trecuta in cartea de munca de catre unul din angajatorii mei , undeva pe la jumatatea carntului de munca . Intrebarea mea este : Din ce motiv aceasta perioada lucrata inainte de intocmirea Cartii de munca nu apare ca stagiu de cotizare in fisierul cu datele CM preluat de pe CNPP si daca pot cere recalcularea pensiei la implinirea varstei standard de pensionare in cazul in care s-a produs o eroare de inregistrare.
2. poate cineva sa-mi spuna aproximativ cat valoreaza in bani facultatea de 4 ani
Re: recalculare stagiu
Scris de: la pensie la data: 01/30/2023 10:23am
Nu cumoastem motivul eliminarii stagiului lucrat ca suplinitor. Pentru aceasta trebuie sa intrebati la Casa de pensii de care apartineti.
Pentru calculul aportului la pensie al stagiului de cotizare asimilat pe pe perioada facultatii trebuia sa precizati clar aceasta perioada.
Noi am facut calculul pentru perioada 01 octombrie 1981 - 30 septembrie 1985 si a rezultat ca aceasta perioada va aduce un aport de :
- 2,21296 puncte anuale
- cresterea punctajului mediu al pensiei cu 0,06384 puncte
- nu putem calcula cresterea valorii pensie deoarece nu cunoastem care va fi valoarea punctului de pensie in anul 2024 cand veti avea dreptul la pensie pentru limita de varsta si introducerea in calcul a perioadei facultatii. Daca ati avea dreptul la pensie pentru limita de varsta in anul 2023 cresterea valorii pensiei ca urmare a luarii in calcul a facultatii ar fi de 114 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1