Subiect "calcul pensie anticipata cu grupa 2" Deschis de Foca Emilia la data: 01/29/2023 11:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata cu grupa 2
Scris de: Foca Emilia la data: 01/29/2023 11:05am
Gen: F
Data nasterii: 27.03.1966
Stagiul de cotizare: 41
Alte date: Am lucrat in grupa 2 - 19 ani
Intrebare: Cand as putea iesi la pensie anticipata ??? Inceput munca in anul 1982 Aug, momentan sunt angajata.

Va Multumesc
Foca Emilia
Re: calcul pensie anticipata cu grupa 2
Scris de: Foca Emilia la data: 01/31/2023 1:23pm
Gen:F
Data nasterii:27.03/1966
Stagiul de cotizare:41
Alte date:
Intrebare: Intrebasem va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru pensionare anticipata.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2024 luna Februarie la virsta de 57 ani si 11 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 42 ani si 7 luni.* - aici nu prea indeplinesc

Si daca grupa ma ajuta cu ceva in acest sens ????
Re: calcul pensie anticipata cu grupa 2
Scris de: la pensie la data: 02/01/2023 3:14am
Ne cerem iertare pentru raspunsul anterior in care s-a strecurat o gresala.
Raspunsul corect este urmatorul :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 27 februarie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni.
Grupa II de munca a existat numai inainte de 01 aprilie 2001 si daca ati inceput lucrul in august 1982 ati realizat un stagiu de cotizare de 18 ani intregi pana in aprilie 2001 si restul de 1 an l-ati lucrat in conditii deosebite
Pentru stagiul de 18 ani intregi lucrati in grupa II de munca si 1 an lucrat in conditii deosebite beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 10 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 46 ani si 4 luni
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 19 ani intregi lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si 4 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Deoarece aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta nu mai intra in discutie pensia anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1