Subiect "Va rog informatii pensie." Deschis de Valentina Popescu la data: 01/31/2023 2:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Va rog informatii pensie.
Scris de: Valentina Popescu la data: 01/31/2023 2:42am
Gen:F
Data nasterii:1968
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:din cei 34 de ani, 14 ani la frupa intai.
Intrebare:am beneficiat de spor conditii grele (25%) in perioada 1990-2001.
In lege scrie ca sporul de conditii grele se utilizeaza la determinarea punctajului .
Intrebarea mea este daca pot iesi mai curand la orice tip de pensie??? Va multumesc!
Re: Va rog informatii pensie.
Scris de: GicaH la data: 01/31/2023 6:10am
Valentina Popescu :
Gen:F
Data nasterii:1968
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:din cei 34 de ani, 14 ani la frupa intai.
Intrebare:am beneficiat de spor conditii grele (25%) in perioada 1990-2001.
In lege scrie ca sporul de conditii grele se utilizeaza la determinarea punctajului .
Intrebarea mea este daca pot iesi mai curand la orice tip de pensie??? Va multumesc!


Așa este în lege scrie, în anexa 15, dar nu și in mentiunile de la finalul acesteia, care anuleaza cam tot ce au avut dreptul angajații și nu a fost trecut "legal" în carnetul de munca, dar nu se ia în calcul. Eu am pățit-o, m-am și judecat un an cu CJP TIMIȘ, dar nu am obținut decât acordul global....
Re: Va rog informatii pensie.
Scris de: Luci la data: 01/31/2023 7:13am
Conform legii pensiilor, aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in anul 2031 la implinirea varstei standard de 63 de ani. Stagiul complet de cotizare pe care trebuie sa il aveti este de 35 de ani.
Pentru 14 ani lucrati in grupa 1 primiti un stagiu suplimentar de 7 ani care se aduna la cei 34, astfel incat realizati un stagiu total de 41 de ani la aceasta data.
Pentru ce 14 ani lucrati in grupa 1, care sunt asimilati cu lucrul in conditii speciale, beneficiati de o reducere cu 6 luni /an (adica de 14*6=84 luni) adica 7 ani, astfel ca va puteti pensiona in anul (2031-7) 2024(incepand cu ziua si luna nasterii) daca nu intra in vigoare o alta lege a pensiilor pana atunci.
Asta e varianta "cel mai curand"in conditiile actualei legi.
Sanatate!
Re: Va rog informatii pensie.
Scris de: Luci la data: 01/31/2023 7:17am
Fiind pensie la limita de varsta, este FARA PANALIZARE.
Re: Va rog informatii pensie.
Scris de: Valentina Popescu la data: 01/31/2023 7:30am
Luci :
Fiind pensie la limita de varsta, este FARA PANALIZARE.



Va multumesc frumos tuturor, pentru promtitudine si amabilitate!
Re: Va rog informatii pensie.
Scris de: Valentina Popescu la data: 01/31/2023 7:44am
Valentina Popescu :
Gen:F
Data nasterii:1968
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:din cei 34 de ani, 14 ani la frupa intai.
Intrebare:am beneficiat de spor conditii grele (25%) in perioada 1990-2001.
In lege scrie ca sporul de conditii grele se utilizeaza la determinarea punctajului .
Intrebarea mea este daca pot iesi mai curand la orice tip de pensie??? Va multumesc!


Inteleg insa atunci de ce mi au eliberat adeverinta separat privind aceste sporuri (fara sa solicit eu) si sunt trecute si in cartea de munca.
Re: Va rog informatii pensie.
Scris de: la pensie la data: 01/31/2023 8:57am
Drepturile dv de iesire la pensie sunt prezentate corect de doamna Luci careia ii multumim.
Calculul punctajului pensiei conform actualei legi a pensiilor se face astfel :
Conform prevederilor acestei legi punctajul pensiei se calculeaza astfel :
Pe perioada lucrata inainte de 01 aprilie 2001 se ia in calcul salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent conform art 165 alin (2) din lege. In sporurile cu caracter permanent intra si sporul de conditii grele si sporul de vechime care presupunem ca sunt trecute in carnetul de munca si in adeverinta eliberata de angajator
Pe perioada lucrata dupa data de 01 aprilie 2001 se ia in calcul salariul brut pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS) conform art 166 din lege.
Baza de calcul a punctajului pensiei este prezentata de noi pe larg in pagina cu acest nume, accesibila de pe pagina principala.
Este prevazut ca incepand cu 01 ianuarie 2024 sa fie inlocuita actuala lege a pensiilor cu o noua lege care ia in calcul salariile brute si inainte de 01 aprilie 2001.
Re: Va rog informatii pensie.
Scris de: GicaH la data: 02/01/2023 12:32pm
Valentina Popescu :
Valentina Popescu :
Gen:F
Data nasterii:1968
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:din cei 34 de ani, 14 ani la frupa intai.
Intrebare:am beneficiat de spor conditii grele (25%) in perioada 1990-2001.
In lege scrie ca sporul de conditii grele se utilizeaza la determinarea punctajului .
Intrebarea mea este daca pot iesi mai curand la orice tip de pensie??? Va multumesc!


Inteleg insa atunci de ce mi au eliberat adeverinta separat privind aceste sporuri (fara sa solicit eu) si sunt trecute si in cartea de munca.


Adeverința pentru sporuri inclusiv de condiții grele o depuneți la dosar, la CJP, căci conform ordinului ministrului muncii din mai 2021 se vor introduce intr-o aplicație și se vor lua in calcul la apariția si punerea în aplicare a noii legi a pensiilor care se zice că va apare anul acesta.
Ășta a fost și răspunsul de la CJP când am depus eu în 2021 o astfel de adeverință.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1