Subiect "Cum se calculeaza la pensie stagiu efectuat in sectorul agricol (CAP)" Deschis de Eugenia la data: 02/07/2023 10:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum se calculeaza la pensie stagiu efectuat in sectorul agricol (CAP)
Scris de: Eugenia la data: 02/07/2023 10:53am
Gen: F
Data nasterii:27.06.1949
Stagiul de cotizare:26 ani 8 luni
Alte date: din care 6 ani in sector agricol (CAP)
Intrebare:Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum se adauga stagiul realizat in sectorul agricol (CAP) la calculul pensiei limita de varsta.
Multumesc mult!
Re: Cum se calculeaza la pensie stagiu efectuat in sectorul agricol (CAP)
Scris de: la pensie la data: 02/08/2023 3:48am
Modul de calcul al punctajului anual pe perioada lucrata la fostele cooperative agricole de productie se face conform art 121 din normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 si ale art 163 alin (2) din legea pensiilor 263/2010 astfel:
-Pentru a fi calculata perioada lucrata la CAP trebuie sa prezentati o dovada care consta fie in carnetul de pensii si asigurari sociale ale membrilor CAP sau prin o adeverinta eliberata de primaria care detine arhiva fostului CAP la care ati lucrat. In aceste acte se mentioneaza numarul de norme lucrate anual de catre membrul CAP.
- Se calculeaza timpul util la pensie realizat, in ani, prin impartirea numarului total de norme realizat pe intreaga perioada lucrata la CAP la cel mai mic numar de norme planificat a se realiza anual in perioada respectiva, stabilit de adunarea generala a cooperatorilor. Timpul util la pensie calculat nu poate depasi perioada calendaristica.
-Pentru fiecare an util la pensie se acorda un punctaj anual de 0,57255 puncte
- Se calculeaza cresterea punctajului mediu al pensiei impartind puctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 26 ani si 2 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1