Subiect "ce inseamna 240 puncte acumulate" Deschis de stefania simona tugui la data: 02/08/2023 4:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ce inseamna 240 puncte acumulate
Scris de: stefania simona tugui la data: 02/08/2023 4:40am
Gen:f
Data nasterii:21.08.1968
Stagiul de cotizare:37 ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare:Ce inseamna 240 puncte acumulate, am listat de la CNPP acele formulare indivuale, iar eu am adunat 240 puncte din aprilie 2001, mai am si 15 ani pe cartea de munca, intrebarea mea este:cum se impart acele puncte, cum se aduna cu cele din cartea de munca, va rog sa mi explicati, Cu multumiri Simona
Re: ce inseamna 240 puncte acumulate
Scris de: la pensie la data: 02/08/2023 10:46am
In calculul punctajului pensiei se disting doua tipuri de puncte :
- Puncte lunare rezultate prin impartirea venitului lunar la salariul mediu pe economie din luna respectiva.
- Puncte anuale rezultate prin impartirea numarului de puncte lunare din un an la 12 (numarul de luni din an).
In programul de calcul pensie de pe site-ul nostru se calculeaza in fiecare an punctajul anual care se aduna pe toata perioada calculata.
In contul dv de pe site-ul CNPP se aduna punctajele lunare pe toata perioada calculata.
Daca doriti sa comparati punctajul de pe site-ul nostru cu cel de pe site-ul CNPP pe aceiasi perioada impartiti la 12 punctajul de pe site-ul CNPP cu conditia ca pe ambele site-uri sa fie folosite aceleasi venituri lunare realizate.
Daca doriti sa comparati perioada dupa 01 aprilie 2001 intre cele doua programe verificati sumele introduse in programul nostru cu veniturile lunare de pe site-ul CNPP avand in vedere si faptul ca in lunile martie si mai 2016 si mai 2018 ati selectat gresit codul "O" destinat salariilor orare si in coloana salarii orare ati introdus salariile lunare.
Deasemeni am mai observat o eroare deoarece nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1988 - august 1990 3 %
Intre septembrie 1990 - martie 1992 6 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1