Subiect "pensie" Deschis de Buhaianu Ioan la data: 05/14/2023 2:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Buhaianu Ioan la data: 05/14/2023 2:16am
Gen:M
Data nasterii:16.02.1960
Stagiul de cotizare:32
Alte date:3anisi 3 luni categoria 2a
Intrebare:Pentru pensionare la limita de varsta pot cumpara ani de contributie ? Cat am nevoie si cat trebuie sa platesc ?Am facut armata la termen redus (9 lui) si facultae 5 ani dar am intrerupere contributie cumulat 5 ani
Re: pensie limita varsta
Scris de: Buhaianu Ioan la data: 05/14/2023 2:19am
Buhaianu Ioan :
Gen:M
Data nasterii:16.02.1960
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:32 ani din care 3 anisi 3 luni categoria 2a
Intrebare:Pentru pensionare la limita de varsta pot cumpara ani de contributie ? Cat am nevoie si cat trebuie sa platesc ?Am facut armata la termen redus (9 lui) si facultae 5 ani dar am intrerupere contributie cumulat 5 ani
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/14/2023 9:14am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca in data de 16 februarie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in grupa II de munca nu beneficiati de stagiu suplimentar de cotizare pentruca acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani.
La calculul stagiului de cotizare in vederea pensiei pentru limita de varsta am cumulat stagiu de cotizare lucrat 32 ani (am considerat ca cei 5 ani de intrerupere nu i-ati inclus in acest stagiu de cotizare) si stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar si facultate de 5 ani si 9 luni rezultand un total de 37 ani si 9 luni. Deci aveti depasit stagiul complet de cotizare de 35 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca fara a fi necesara completarea.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an fata de varsta standard de pensionare si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in data de 16 februarie 2024.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1