Subiect "pensie de urmas" Deschis de Istratescu Maria la data: 05/17/2023 5:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de urmas
Scris de: Istratescu Maria la data: 05/17/2023 5:11am
Gen:Masculin
Data nasterii:23.06.1967
Stagiul de cotizare:in Romania 8 ani si in Italia 20 ani, cu stagiu militar
Alte date: persoana este decedata in 04.05.2023 cu pensie de boala din 2021
Intrebare: Copii minori au dreptul la pensie de urmas din Romania sau care este modalitatea de obtinere a pensiei de urmas pentru copiii care locuiesc acum in Italia
Multumesc
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 05/17/2023 10:24am
Copii persoanelor decedate care la data decesului erau pensionari sau aveau dreptul la pensie au dreptul la pensie de urmas conform legislatiei din tara in care persoana decedata a lucrat
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana au dreptul la pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
La calculul celor doua componente se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara din punct de vedere al vechimii daca este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie.
Daca cei care au dreptul de pensie de urmas locuiesc in strainatate in cea de a doua tara in care tatal lor are stagii de cotizare trebuie sa se adreseze institutiei competente din tara de domiciliu in privinta actelor care trebuie depuse la aceasta institutie in vederea obtinerii dreptului de pensie de urmas atat pentru componeta pensiei comunitare din tara de domiciliu cat si cea din Romania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1