Subiect "pensie de boala" Deschis de ACZEL ENIKO la data: 05/22/2023 6:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de boala
Scris de: ACZEL ENIKO la data: 05/22/2023 6:39am
Gen:m
Data nasterii:1963.03.06
Stagiul de cotizare:40 de ani
Alte date:
Intrebare:pt sotul meu ma interesez daca am inteles corect modul de calcul.
1 .pensie anticipata partiala (anticipat 5 ani)daca depun e dosarul in iunie 2023.Punctaj lunar sa presupunem ca aar fi 1.5*1.4=2.1*1785=3745 lei-15%=3183 brut
2.pensie de boala -gradul 3( cancer),modul de calcul ar fi:1.5*1.4=2.1+0.35=2.45*1785=4373 lei brut.
este corect cum am calculat ipotetic?
Intrebare:a) pensia de boala se poate solicita numai dupa expierarea de 90 de zile de concediu de boala...sau oricand?
b) in fiecare an trebui aprobat de comisie pt prelungirea pensiei de boala??
c) daca nu se prelungeste se poate trece la pensia anticipata partiala....in lege nu este clar precizat
multumesc
Re: pensie de boala
Scris de: la pensie la data: 05/23/2023 3:10am
Calculele dv contin mici erori astfel :
1 Pensia anticipata partiala ceruta in luna iunie 2023, in conditiile prezentate, nu se diminuiaza cu 15 % ci cu 14,50 % daca o cere inainte de 06 iunie si cu 14,25 % daca o cere dupa 06 iunie.
2 La pensia de invaliditate la punctajul mediu anual corectat ati adaugat un punctaj de 0,35 puncte anuale care presupunem ca ati considerat ca este punctaj pentru stagiu potential.
Aceasta adaugare este gresita din doua motive.:
- Modul de calcul al punctajului aferent stagiului potential este mai complicat deoarece se acorda 0,35 puncte lunare pentru fiecare luna de stagiu potential acordat, care apoi se transforma in punctaj anual prin impartire la 12.
- Sotul dv nu beneficiaza de stagiu potential pentruca a depasit stagiul complet de cotizare de 35 ani si deci nu beneficiaza nici de punctaj suplimentar pentru stagiu potential
Pensia de invaliditate trebuie sa fie ceruta inainte de terminarea concediului de boala pentru a evita perioade fara venit.
Sotul dv nu trebuie sa fie expertizat anual de comisie, conform art 79 alin (1) litera c) din legea pensiilor 263/2010, deoarece are mai putin de 5 ani fata de varsta standard de pensionare de 65 ani si are depasit stagiul complet de cotizare de 35 ani. Totusi daca la expertiza initiala s-a stabilit ca sa se prezinte la comisie peste un an, sa se prezinte.
Re: pensie de boala
Scris de: Aczel Eniko la data: 05/23/2023 7:18am
Gen:m
Data nasterii:1963.iunie
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:multumesc pt lamuriri
Atunci in cazul pensiei de boala calculul va fi: 1.5*1.4*1785=3748 lei brut
Se poate trece daca cumva nu se prelungeste la pensie anticipata partiala?
Re: pensie de boala
Scris de: la pensie la data: 05/23/2023 8:32am
Si la acest calcul este o mica eroare pentruca indicele de corectie acordat in anul 2023 este de 1,41.
Deci daca la pensia de invaliditate se realizeaza, fara corectie, un punctaj mediu anual de 1,5 puncte prin corectare cu 1,41 se realizeaza un punctaj mediu anual de 2,115 puncte care apoi inmultite cu valoarea punctului de pensie de 1785 lei se obtine o pensie de 3776 lei.
Daca la expertiza capacitatii de munca nu se mai confirma gradul de invaliditate are dreptul sa ceara pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. La stagiul de cotizare luat in calculul diminuarii pensiei anticipate partiale nu se cumuleaza perioada in care a beneficiat de pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1