Subiect "calculul" Deschis de anca ardelean la data: 07/29/2008 2:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul
Scris de: anca ardelean la data: 07/29/2008 2:38pm
Gen:f
Data nasterii:10 mai 1954
Stagiul de cotizare:30
Alte date:am lucrat in gr 2,4 ani 8luni20 de zile in perioada 03.05.1984-23.01.2089
Intrebare:-daca se tine cont de reducerea pt gr 2 de munca
- in cartea de munca incepind april 1992 este scris salariul iar sub el vechimea *(EX 29500LEI SV12%) ,la calcul adaug la rubrica sporuri acest sv? multumesc
Re: calculul
Scris de: lapensie la data: 07/29/2008 3:37pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti iesi la pensie anticipata partiala la varsta de 54 ani si 9 luni pe care o indepliniti in februarie 2009 avand si conditia de stagiu complet de cotizare indeplinita. Dar pensia in acest caz se reduce cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani de stagiu cu care se depaseste stagiul complet.
Grupa II de munca a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Dv nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiu in conditii deosebite deoarece nu indepliniti stagiul minim de 6 ani in aceasta categorie.
In calculul pensiei cu programul de pe site-ul nostru treceti salariul lunar separat si sporul de vechime separat in coloana % atat inainte cat si dupa aprilie 1992. Casa de Pensii calculeaza automat sporul de vechime prin programul de calcul.
Re: calculul
Scris de: anca ardelean la data: 07/30/2008 8:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:multumesc mult pentru ajutor,intrebarea este daca de perioada lucrata in gr 2 =4 ani si 8 luni=si de care nu pot beneficia de reducerea varstei de pensionare ( min 6 ani trebuie mai nou),am alte beneficii in afara de sporurile accordate la timpul respectiv,adica un plus la vechime ?Nu reusesc sa gasesc in lege asa ceva !
Re: calculul
Scris de: lapensie la data: 07/30/2008 8:39am
Din pacate nu aveti nici-un avantaj pentru stagiul lucrat in conditii deosebite sub limita minima de stagiu.
Re: calculul
Scris de: anca ardelean la data: 07/30/2008 3:34pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Ma uimeste promptitudinea si profesionalismul cu care am primit raspunsul,multumesc mult.Am mai multe intrebari pe care nu reusesc sa le dezleg cu legea ;1- pentru anul 2001 punctajul de la casa de pensii este calculat din aprilie-decemb ,pe 9 luni si raportat la 12 luni ,ori eu am lucrat tot anul in aceasi firma .
2-ce diferentieri sint la calculul pensiei de invaliditate in afara de punctajul anual pentru stagiu potential pe grade fata de pensia anticipata partiala -sint in aceasta situatie si as opta pentru cea mai avantajoasa pozitie,sufar de o boala cronica care se agraveaza cu varsta si conditiile de lucru ,as dori sa-mi ofer o protectie fizica si psihica atit cit se poate ,sanatate din pacate nu ne putem cumpara .
Re: calculul
Scris de: la pensie la data: 07/31/2008 9:23am
Va multumim pentru apreciere. Ne bucura daca va putem fi de folos si mai putin laudele.
Raspunsurile la intrebarile dv:
1-Explicatia punctajului pe anul 2001 este simpla si nu trebuie sa va ingrijoreze. Obligatia Casei de Pensii de a comunica punctajul relizat anual catre asigurati este stabilita prin legea 19/2000 care a intrat in vigoare in 1 aprilie 2001, perioada in care a demarat si evidenta electronica a platilor CAS. Aceasta anomalie este generala la toti asiguratii pentru anul 2001. La calculul pensiei va fi luat in calcul tot anul 2001 avand in vedere ca intre timp Casa de Pensii a demarat actiunea de preluare atat de la angajatori cat si de la persoanele fizice a datelor anterioare lui 1 aprilie 2001, actiune care se incheie pana la sfarsitul anului acesta.
2-Intrebarea este putin neclara pentru noi pentruca nu se refera la cazul concret al dv ci la generalitati. Presupunem ca vizeaza diferentele intre modul de calcul al pensiei de invaliditate si al pensiei anticipate pentru a opta intre acestea (noi vom adauga si pensia la limita de varsta).
-Calculul punctajului total al pensiei se face prin calculul punctajelor lunare prin impartirea venitului lunar obtinut la salariul mediu pe economie. Apoi se calculeaza punctajul anual prin suma punctajelor lunare dintr-un an impartita la 12 si apoi punctajul total prin suma punctajelor anuale. Dupa aceasta calculul se diferentiaza astfel:
-Calculul punctajului pensiei de invaliditate se face calculand punctajul total in perioada anterioara aparitiei invaliditatii si se imparte la perioada in ani a acestei perioade dar nu mai mare de stagiu complet de cotizare.
-Calculul punctajului pensiei anticipate partiale se face prin calculul punctajului total in perioada anteriara acesteia din care se exclud perioadele asimilate (pensie invaliditate, stagiu militar si studii universitare) si se imparte la stagiul complet de cotizare iar acest punctaj se diminuiaza cu un procent ce poate ajunge pana la 30%
-Calculul punctajului pensiei la limita de varsta se face prin calculul punctajului total in toata perioada inlusiv perioadele asimilate enumerate mai sus . In acest caz in perioada pensiei de invaliditate pe timpul stagiului potential se calculeaza punctajele anuale in functie de gradul de invaliditate la care faceti dv referire iar in perioada pensiei de invaliditate in afara stagiului potential se ia cuatumul pensiei de invaliditate ca venit. Punctajul total se imparte la stagiul complet de cotizare.
In cazul pensiei de invaliditate se impune o mare atentie la trecerea de la aceasta la pensia la limita de varsta. Pentru aceasta trebuie sa aveti o apreciere cat mai precisa a punctajului pensiei la limita de varsta pentru a putea opta pentru cea mai avantajoasa. In acest caz noi va putem ajuta mai putin necunoscand toate elementele de care trebuie sa tinem seama iar dv dandu-le numai partial.
In lege nu este prevazut cazul trecerii de la pensia de invaliditate la pensia anticipata partiala deoarece aceasta din urma este clar dezavantajoasa.
Re: calculul pensiei pt limita de virsta si cind
Scris de: TUTUI MARIA la data: 08/31/2009 10:06am
Gen:
Data nasterii:25.01.1952
Stagiul de cotizare:28ani10luni ci29 zile
Alte date:cu 01.iulie2000 pensionata grad invaliditate II
Intrebare:cu ce data pot trece la pensia pentru limita de varsta si cu ce suma.In prezent punctajul calculat pentru perioada lucrata este de 1,48999 avand o pensie de invalididate de 1032 lei.
Va multumesc mult.
Re: calculul
Scris de: la pensie la data: 09/01/2009 7:30am
Pentru Tutui Maria
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 25 ianuarie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si stagiul complet de cotizare de 28 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu avem datele necesare si din principiu nu facem noi calculele cu programul “Calcul pensie” din mai multe considerente printre care:
- Cel care introduce datele are responsabilitatea verificarii corectitudinii lor.
- Pensia pe care o veti primi peste un an si jumatate depinde si de pesia de invaliditate pe care o veti primi in continuare si de evolutia in viitor a salariilor medii pe economie.
Re: calculul pensie anticipata partial
Scris de: Constantin Ghinea la data: 10/13/2009 6:15am
Gen:m
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:37 ANI 2 LUNI
Alte date:
Intrebare:M-am pensionat anticipat partial cu data de 01.02.2008
(asa cum prevede legea in vigoare adica la 64 ani+6 luni - 5 ani = 59 ani + 6 luni ) m-am pensionat anticipat partial cu exact 5 ani inainte de pensionarea pentru limita de varsta. Dupa exact 6 luni de la iesirea la pensie, m-am angajat(cu sistarea pensiei), unde voi lucra pina ma vor da afara. Sa presupunem ca voi mai adauga la anii mei de pensie inca 2 ani. Acesti 2 ani sunt adaugati la vechimea mea, iar pensia anticipata partiala pe care mi-o voi relua, SE VA RECALCULA sau nu ??
Re: calculul
Scris de: la pensie la data: 10/14/2009 7:44am
Dreptul de a fi recalculata, la cerere, pensia pentru stagiul lucrat si cotizat dupa pensionare o au pensionarii la limita de varsta.
Perioada lucrata dupa pensionarea anticipata partiala (prin suspendarea pensiei conform prevederilor legii 19/2000) va fi luata in calculul pensiei la limita de varsta la trecerea de la pensia anticipata partiala la pensia la limita de varsta.
Re: calculul
Scris de: Rahota Lucian la data: 07/30/2010 7:36am
Gen:Masculin
Data nasterii: 18.03.1968
Stagiul de cotizare:18 ani si 5 luni
Alte date:15 ani in grupa a II-a de munca, actualmente handicap pentru nevazatori gr.I
Intrebare:Care este varsta la care pot iesi la pensie de invaliditate, daca am stagiul de cotizare complet conform varstei, si daca puteti sa-mi faceti un calcul estimativ al pensiei de boala.
Va multumesc!
Re: calculul
Scris de: la pensie la data: 07/31/2010 1:25am
Pentru Rahota Lucian
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap, in 18 martie 2033 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Avand varsta sub 43 ani si indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul necesar (14 ani) pentru a cere pensie de invaliditate puteti cere aceasta pensie cand doriti.
Avand handicap de nevazator puteti beneficia de pensie la limita de varsta la orice varsta daca indepliniti si conditia sa aveti un stagiu de cotizare mai mare de 11 ani si 4 luni lucrat dupa dobandirea handicapului de nevazator.
Nu putem sa va facem un calcul estimativ al pensiei deoarece pensia depinde de toate salariile avute pe perioada de cotizare.
Re: calculul
Scris de: Petre la data: 09/02/2010 1:43pm
Gen: M
Data nasterii: 08.08.1962
Stagiul de cotizare: 29 ani
Alte date: din 06.07.2010 persoana cu handicap grav fara insotitor
Intrebare: La un salariu de 1.156 ron , cam ce pensie de boala as primi? (Pur orientativ)
Re: calcul pensie invaliditate gradIII
Scris de: pescaru simona la data: 04/26/2011 8:20am
Gen:feminin
Data nasterii:04.10.1968
Stagiul de cotizare:15ani
Alte date:
Intrebare:calcul pensie invaliditate grad III
Re: calculul
Scris de: la pensie la data: 04/28/2011 3:25am
Pentru Petre
Ne cerem iertare pentru intarzierea raspunsului. Aceasta se datoreaza faptului ca ati postat mesajul pe o pagina nepotrivita. Pe aceasta pagina mesajele noi sunt cautate cu mijloace electronice si dupa cum se vede acestea gresesc si ele.
Raspunsul nostru este ca nu putem estima valoarea pensiei pentruca aceasta depinde de salariile avute pe toata perioada stagiului de cotizare nu numai de ultimul salariu.
Re: calculul
Scris de: la pensie la data: 04/28/2011 3:32am
Nu putem sa va facem un calcul estimativ al pensiei deoarece pensia depinde de toate salariile avute pe perioada de cotizare.
Daca aveti datele necesare puteti sa o calculati dv pe site-ul nostru cu ajutorul programului de calcul pensie. Cand aveti toate datele necesare va rugam sa reveniti pentru a va mai da unele indrumari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1