Subiect "Compensatii si sporuri" Deschis de Dan Ionescu la data: 08/19/2008 1:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Compensatii si sporuri
Scris de: Dan Ionescu la data: 08/19/2008 1:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am lucrat mai multi ani in fostul RENEL unde am avut o serie de compensatii si sporuri care nu apar in cartea de munca.
As dori sa stiu daca se iau in calcul la pensie urmatoarele:
- compensatie pentru plata energiei electrice (platita lunar de angajator);
- spor pentru utilizarea limbilor straine (permanent);
- ajutorul de concediu (platit numai cu ocazia concediului), diferit de la salariat la salariat, functie de retributia lunara;
- prime in suma fixa pentru toti salariatii, stabilite prin CCM (Paste, Craciun, ziua energeticianului, zi de nastere)
Re: Compensatii si sporuri
Scris de: la pensie la data: 08/20/2008 2:47am
Prevederile legale in privinta sporurilor care se iau in calcul la calculul punctajului pensiei sunt foarte stufoase si sunt mult diferite de la o perioada la alta, motiv pentru care sunt frecvente erorile. Mai jos va dam cateva reguli generale:
Sunt luate in calculul punctajului pensiei sumele pentru care s-a platit contributia pentru pensie suplimentara inainte de 1 aprilie 2001 si CAS dupa aceasta data.
Inainte de 1 septembrie 1992 pe langa salariile din cartea de munca intra in calcul sporurile cu caracter permanent. In aceasta categorie nu intra primele ocazionate de concediu, sarbatori religioase, sarbatoarea intreprinderii sau de nastere. Compensarea consumului de energie poate intra in calcul numai daca s-a acordat ca suma fixa sau procent fix nu ca plata a unui consum variabil.
Dupa 1 septembrie cu unele erori ale angajatorilor sporurile au fost incluse in sumele trecute in cartea de munca.
Dupa 1 aprilie 2001 CAS-ul a fost extins si la primele ocazionale si le regasiti in instiintarile anuale primite de la Casa de Pensii
In perioada aprilie 2001 –iunie 2007 sumele supuse platii CAS au fost plafonate la 5 salarii medii pe economie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1