Subiect "calcul pensiei" Deschis de Patru Ileana la data: 08/19/2008 6:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensiei
Scris de: Patru Ileana la data: 08/19/2008 6:56am
Gen:Feminin
Data nasterii:14.04.1958
Stagiul de cotizare:26 ani si 8 luni conform legii si 38 ani si 6 luni total stagiu
Alte date:am beneficiat de grupa 1 de munca
Intrebare:nu reusesc sa ma inregistrez pentru a-mi calcula pensia cu programul oferit de dvs.
Re: calcul pensiei
Scris de: lapensie la data: 08/19/2008 1:38pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in septembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare nu se poate face dupa datele date de dv. Pentru aceasta este necesar sa ne dati stagiul de cotizare in ani si luni si stagiul in gr I in ani si luni. Nu mai calculati bonificatia de stagiu de 6 luni la un an lucrat in gr I pentruca acest calcul nu se mai face dupa legea 19/2000.

Pentru intrare in programul de calcul pensie (logare) procedati astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. In cazul cand se vrea calcularea pensiei anticipate sau anticipate partiale nu trebuie completate perioadele asimilate ( facultate, stagiul militar sau pensie de invaliditate). Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1