Subiect "buna ziua,ma intereseaza daca din insumarea anilor lucrati 14 ani si 9 luni se rotunjesc la 15 ani pentru pensia de armata,paragraf daca exista fractiuni mai mari de 6 luni se rotunjesc in favoarea beneficiarului,mai mici se ignora.multumesc." Deschis de george magherusan la data: 08/10/2022 9:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
buna ziua,ma intereseaza daca din insumarea anilor lucrati 14 ani si 9 luni se rotunjesc la 15 ani pentru pensia de armata,paragraf daca exista fractiuni mai mari de 6 luni se rotunjesc in favoarea beneficiarului,mai mici se ignora.multumesc.
Scris de: george magherusan la data: 08/10/2022 9:33am
Gen:m
Data nasterii:10 aprilie 1970
Stagiul de cotizare:14 ani si 9 luni
Alte date:
Intrebare:legea 223/2015 daca pot fi contactat telefonic?
Re: buna ziua,ma intereseaza daca din insumarea anilor lucrati 14 ani si 9 luni se rotunjesc la 15 ani pentru pensia de armata,paragraf daca exista fractiuni mai mari de 6 luni se rotunjesc in favoarea beneficiarului,mai mici se ignora.multumesc.
Scris de: la pensie la data: 08/11/2022 3:10am
Site-ul nostru are ca domeniu de activitate sistemul public de pensii si regretam ca nu va putem da un raspuns clar la intrebarea dv.
Dupa opinia noastra art 16 alin (1) litera b) din legea pensiilor militare 223/2015 care prevede vechime in serviciu de "cel putin 15 ani" presupune realizarea vechimii in serviciciu de 15 ani fara rotunjire.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1