Subiect "Calculul pensiei" Deschis de MihaiA la data: 08/16/2022 1:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculul pensiei
Scris de: MihaiA la data: 08/16/2022 1:16pm
Gen:M
Data nasterii:13.11.1963
Stagiul de cotizare:03.09.1988 pana in prezent
Alte date:
Intrebare:Am o perioada de 10 ani (01.01.1991-01.04.2011) cu grupa a II-a 100% care nu este cuprinsa in cartea de munca. Ce trebuie sa fac ca aceasta perioada sa se ia in considerare la calculul pensiei ? Trebuie sa depun la casa de pensii actele doveditoare ? Actele doveditoare trebuie depuse inainte de data depunerii cererii de pensionare sau o data cu aceasta? Multumesc.
Re: Calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 08/17/2022 3:19am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 13 noiembrie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Perioada lucrata in grupa II de munca este gresita. Presupunem ca perioada corecta este pana la data de 01 aprilie 2001 si pentru aceasta am facut calculul.
Pentru a dovedi stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca, neinscris in carnetul de munca, cereti o adeverinta de la angajator pe care o atasati dosarului de pensionare.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 36 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 8 luni adica in data de 13 iulie 2025.
- Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in data de 13 noiembrie 2023. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1