Subiect "Intrebare" Deschis de Farmazon Gheorghe la data: 11/20/2022 10:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: Farmazon Gheorghe la data: 11/20/2022 10:09am
Gen:M
Data nasterii:08.06.1962
Stagiul de cotizare:33ani si 2luni
Alte date:
Intrebare:Am depus dosar pensie anticipata si am primit respingere deoarece nu am stagiul de 35 ani cotizare.Mentionez ca am lucrat in Italia si rugamintea mea este sa ma sfatuiti si pe mine ce formulare se completeaza si se depun pentru a mi se lua in calcul aceasta diferenta de 1 an si 10 luni din perioada lucrata in Italia?
Multumesc frumos!
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 11/21/2022 11:41am
Pentru a nu avea alte dificultati va sfatuim, ca pentru aceasta situatie, sa va adresati la ghiseul Casei de pensii teritoriale de care apartineti, daca aveti domiciliul in Romania.
Rugam pe domnul Dan care are informatii mai multe decat noi in aceasta privinta, daca are bunavoita, sa va dea cateva sfaturi.
Re: Intrebare
Scris de: Dan la data: 11/21/2022 1:05pm
la pensie :
Pentru a nu avea alte dificultati va sfatuim, ca pentru aceasta situatie, sa va adresati la ghiseul Casei de pensii teritoriale de care apartineti, daca aveti domiciliul in Romania.
Rugam pe domnul Dan care are informatii mai multe decat noi in aceasta privinta, daca are bunavoita, sa va dea cateva sfaturi.


Singurul formular european care adevereste cariera unei persoane in spatiul UE, este E 205.( tara de unde provine) ex :E205. IT ( Italia). Acest document este emis la cererea omologului din statul UE care instrumenteaza cererea de pensionare. In cazul Dlui este Casa teriotoriala unde a depus dosarul dar la care trebuia deja in momentul introducerii cererii sa specifice anii lucrati in Italia. Casa Teritoriala prin serviciul Relatii Internationale trimite documentul E202.RO ( cererea de pensionare comunitara), la care Institutia din Italia transmite E205.IT .Aceasta procedura dureaza foarte mult.
Mai exista posibilitaea ca dl. in cauza sa ceara direct, prin propriile mijloace, in Italia, la Oficiul de Pensii, aceasta adeverinta.
Imi permit, cu riscul sa gresesc , dar cred ca refuzul de acordare a unei pensii anticipate in cazul de fata , a fost justificat prin lipsa celor 8 ani in plus fata de stagiul complet de cotizare (35 ani).Nu reiese clar ce vechime a facut dl. in Italia, dar doar cu un an si 10 luni,cred ca nu este suficient pentru partiala?!!!
In orice caz este bine sa-si pregateasca dosarul ( cariera din Italia inclusa) pentru pensia comunitara chiar si pentru limita de virsta, peste 5 ani.Bafta si succes!
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 11/22/2022 3:03am
Pentru domnul Dan
Multumim pentru indrumari.
Aveti dreptate in privinta stagiului de cotizare necesar pentru pensia anticipata, insa noi am considerat ca domnului Farmazon i-a fost respinsa cererea pentru pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1