Subiect "Diferenta punctaj 2002" Deschis de Valeria la data: 11/21/2022 7:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Diferenta punctaj 2002
Scris de: Valeria la data: 11/21/2022 7:48am
Gen:F
Data nasterii:4.11.1960
Stagiul de cotizare:32 de ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Intre punctajul obtinut prin aplicatia dvs. pe anul 2002 (3.08734) si cel dat de casa de pensii (3.000) este o diferenta pe care nu o pot explica. In tot anul respectiv am depasit cele 3 salarii medii pe economie, deci baza de calcul lunara a fost limitata la 16746000 lei. Aceste valori sunt identice si in aplicatia dvs. si la casa de pensii, numai ca rezulta acea diferenta.
Multumesc.
Re: Diferenta punctaj 2002
Scris de: la pensie la data: 11/22/2022 3:55am
Limitarea punctajului anual dupa data de 01 aprilie 2001 a fost facuta prin prevederile legii 19/2000 cu numeroase balbaieli.
Mai intai trebuie spus ca sistemul de pensii publice este un sistem de pensii bazat pe princiliul contributivitatii si deci obligatoriu trebuia limitata suma pentru care trebuia sa se plateasca contributie. Asa ca s-a prevazut sa se limiteze suma pentru care se plateste contributie la 3 salarii medii pe economie care impartite apoi la salariu mediu pe economie sa rezulte fix 3 puncte.
Dar cand s-a trecut la aplicarea acestor prevederi s-a observat ca la data la care se plateste contributia nu se cunostea salariul mediu pe economie pentruca acesta era comunicat de Institutul National de Statistica mai tarziu. S-a rezolvat aceasta dificultate prin limitarea sumei pentru care se plateste contributia la trei salarii medii pe economie utilizat la fundamentarea bugetului anual de asigurari sociale, care este un salariu estimat, stabilit la inceputul fiecarui an. Asa ca in anul 2002 avand salariul mediu brut pe economie de 5582000 lei suma limita a fost stabilita la 16746000 lei. Insa aceasta solutie are dezavantajul ca impartind suma limita cu salariu mediu brut pe economie anuntat mai tarziu de catre INS nu mai rezult fix 3 puncte ci mai mult sau mai putin.
Si atunci s-a rezolvat o ilegalitate cu alta, stabilinduse o alta prevedere care spune ca punctajul anual maxim se stabileste la 3 puncte. Aceasta prevedere se abate de la principiul contributivitatii.
Aceasta anomalie a fost rezolvata incepand cu ianuarie 2011 prin eliminarea limitarii punctajului anual si pastrarea limitarii sumei pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale.
Corectitudinea afirmatiilor noastre o puteti verifica si dv calculand :
- Punctajele lunare pe anul 2002 prin impartirea sumei indicate de dv, pentru care s-a platit CAS la salariile medii brute pe economie anuntate de INS, pe care le gasiti pe pagina noastra intitulata "Salariul mediu pe tara"accesibil de pe pagina principala a site-ului.
- Punctajul mediu anual impartind suma punctajelor lunare la 12.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1