Subiect "ajutor la pensie" Deschis de bogdan la data: 11/22/2022 1:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ajutor la pensie
Scris de: bogdan la data: 11/22/2022 1:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua, am o intrebare la dvs. nu inteleg ceva..se mareste punctul de pensie cu 12,5%...ok, asta am inteles...ce nu inteleg insa, este schema cu ajutoarele...o pensionara are in acest moment pensia de 2700 lei...ajutorul de 600 lei dat in 2 transe se da si pentru aceste persoane, sau ...se majoareaza mai intai pensia cu 12,5% si apoi se stabileste cine are drept pt ajutor..?-caz in care, va avea pensia de 3037 lei-sau ajutorul de 600 lei se da pt pensia din acest moment in care s-a decis, pensia fiind de 2700?? multumim
Re: ajutor la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/22/2022 9:14am
Precizam ca aceste majorari si ajutoare sunt la nivel de declaratii si pentru a fi aplicate ele trebuie sa fie concretizate prin o prevedere legislativa.
Dupa concretizare se va aplica mai intai indexarea generala de la data de 01 ianuarie 2023 si apoi se acorda ajutoarele in timpul anului avand in vedere valoarea pensiilor indexate.
Ajutoarele sunt un mijloc de completare al cresterilor rezultate prin indexarea pensiilor mici.
Re: ajutor la pensie
Scris de: bogdan la data: 11/22/2022 9:57am
la pensie :
Precizam ca aceste majorari si ajutoare sunt la nivel de declaratii si pentru a fi aplicate ele trebuie sa fie concretizate prin o prevedere legislativa.
Dupa concretizare se va aplica mai intai indexarea generala de la data de 01 ianuarie 2023 si apoi se acorda ajutoarele in timpul anului avand in vedere valoarea pensiilor indexate.
Ajutoarele sunt un mijloc de completare al cresterilor rezultate prin indexarea pensiilor mici.
Va multumesc pt raspuns. si totusi, am citit pe un site urmatoarele afirmatii ce ma fac sa cred ca se acorda ajutorul de 600 pt pensia din acest moment...Pentru cei un milion de pensionari cu pensia între 2.001 lei și 3.000 de lei, creșterea veniturilor totale din 2023 va fi cuprinsă între 14% și 15%, aceasta fiind compusă din majorarea punctului de pensie cu 12,5% și un ajutor anual de 600 de lei.

Dvs ce parere aveti?
Re: ajutor la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/22/2022 10:08am
Regretam dar noi nu comentam asemenea declaratii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1