Subiect "ajutoare pensionari" Deschis de mihai la data: 11/27/2022 3:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ajutoare pensionari
Scris de: mihai la data: 11/27/2022 3:50am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pensionarii cu pensia mai mica ( si dupa marirea pnctului de pensie )de 3000 lei , care inca mai sint angajati pot primi acele sume suplimentare ? Se ia in calcul venitul pensie + salariu , sau numai pensia ? Multumesc anticipat .
Re: ajutoare pensionari
Scris de: la pensie la data: 11/27/2022 9:38am
Ajutoarele ce se vor acorda suplimentar pentru pensionarii cu pensii mici nu au fost stabilite prin o reglementare legala, asfel ca in massmedia sunt diferite interpretari ale declaratiilor politice.
Presupunem ca atat indexarea cat si ajutoarele vor fi legiferate fie prin o ordonanta guvernamentala fie prin legea care va aproba Bugetul asigurarilor sociale de stat pe anul 2023 si atunci vor fi stabilite si conditiile in care se acorda aceste ajutoare. Noi presupunem ca la acordarea ajutoarelor se va lua in calcul venitul pensionarilor nu valoarea pensiei.
Re: ajutoare pensionari
Scris de: Adyna la data: 11/27/2022 1:09pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pentru a nu mai deschide o alta discutie,voi intreba aici tot despre ajutoarele promise.Referitor la ajutorul de 1400 pentru energie,mentioneaza faptul ca se acorda pensionarilor in varsta de 60 ani sau peste. Oare cei care implinesc in 2023 varsta de 60 ani si au pensia sub 2000 lei,vor primi acest ajutor?
Re: ajutoare pensionari
Scris de: la pensie la data: 11/28/2022 2:30am
Si in cazul intrebarii dv este valabil raspunsul dat domnului Mihai.
Vom sti amanunte privind criteriile de acordare a acestui ajutor atunci cand se va emite reglementarea legala de acordare.
Deoarece ajutorul de 1400 lei va fi dat in doua transe presupunem ca daca nu se vor indeplini conditiile de acordare la prima transe din ianuarie 2023 nu se va acorda aceasta si se va acorda cea de a doua transe din toamna anului viitor daca atunci se va indeplini conditia de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1