Subiect "pensie anticipata" Deschis de nitu elena la data: 10/01/2008 6:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: nitu elena la data: 10/01/2008 6:50am
Gen:feminin
Data nasterii:1.01.1957
Stagiul de cotizare:32
Alte date:gr.I 14 ani,gr.II 6ani
Intrebare:cind ies la pensie
Re: pensie anticipata
Scris de: lapensie la data: 10/04/2008 6:59am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile in aceste grupe au fost evaluate din nou si au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. Reducerea varstei de pensionare depinde de cum au fost echivalate aceste stagii din grupele I si II, de care depinde incadrarea in prevedirile legii 19/2000 .
Astfel situatia dv poate fi incadrata in 2 variante si anume:
Varianta I
-Daca locul de munca la care ati lucrat in gr I a fost echivalat cu conditii speciale prin legea 226/2006, pentru stagiu de 14 ani conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 7 ani.
-Pentru stagiul de gr a II a de 6 ani care a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu an.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere a varstei cu 8 ani si a stagiului complet de cotizare la 23 ani avand dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 53 ani adica in ianuarie 2009 .
Pentru a afla cum a fost echivalat locul dv de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de gr. I.
In acest caz beneficiati de reducerea varstei cu conditia ca la data iesirii la pensie sa aveti stagiul complet de cotizare de 30 ani realizat conditie pe care o indepliniti.
Varianta II
Indiferent de cum a fost echivalat locul dv de munca de gr I numai pentru stagiul de 14 ani in aceasta grupa va puteti incadra in art.167^1 pentru care puteti beneficia de o reducerea a varstei standard de pensionare cu 8 ani si 5 luni si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 51 ani si 7 luni adica incepand cu august 2008. Acest articol are valabilitate numai pana la 31 martie 2011.
Daca locul dv de munca a fost echivalat cu conditii speciale puteti sa optati intre varianta I si II si daca nu sunteti obligata sa iesiti la pensie mai devreme varianta I este avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1