Subiect "pensie" Deschis de Daniela Militaru la data: 10/01/2008 8:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Daniela Militaru la data: 10/01/2008 8:19am
Gen:
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare: 26
Alte date:grupa II 6 ani; facultate 5 ani
Intrebare:cand ma pot pensiona anticipat si care este penalizarea.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/04/2008 8:04am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul in gr a II a de 6 ani care a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an datorita careia beneficiati de pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani adica in ianuarie 2016.
De pensie anticipata nu beneficiati deoarece la varsta de 55 ani cand aveti dreptul sa cereti trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 40 ani, conditie pe care nu puteti sa o indepliniti.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani adica dupa ianuarie 2012, daca veti avea indeplinita conditia de depasire a stagiului complet de cotizare de 30 ani fara a fi luat in calcul cursurile universitare care sunt recunoscute ca stagiu asimilat numai la pensia la limita de varsta. In acest caz pensia este diminuata cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare in momentul pensionarii. Pentru reducerea de varsta cu 1 an (12 luni ) pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare de pensie. Diminuarea pensiei anticipate partiale in conditiile de mai sus este de cca 24 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1